Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Czytelnik zwrócił się z zapytaniem, jakie powinien podjąć czynności i działania w związku z wypadkiem, któremu uległ podczas zimowego spaceru na oblodzonym i nieodśnieżonym chodniku?

Czytelnik wyjaśnił, że podczas spaceru po chodniku poślizgnął się i doznał poważnych obrażeń polegających na złamaniu ręki. Niezwłocznie po upadku zadzwonił po pomoc medyczną, która została mu udzielona w publicznej placówce służby zdrowia. Chodnik, na którym doszło do zdarzenia, był zaśnieżony oraz oblodzony. Czy w takiej sytuacji czytelnik ma uprawnienie do żądania określonej rekompensaty od podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie chodnika w należytym stanie oraz wobec kogo zgłaszać roszczenia pozostające w związku ze zdarzeniem?

Aktualne warunki pogodowe obfitują w tego typu zdarzenia. W przypadku znacznych opadów śniegu nie zawsze udaje się doprowadzić każdy chodnik i ulicę do stanu nadającego się do bezpiecznego poruszania się przez pieszych i kierowców. Podkreślić trzeba, że obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości jest utrzymywanie nieruchomości w należytym stanie. W szczególności dotyczy to nieruchomości, które służą do użytku wspólnego czy publicznego takich jak drogi i chodniki. Ewentualne roszczenia z tytułu nienależytego utrzymania dróg (chodników) należy zgłaszać wobec właściciela, ewentualnie zarządcy danej nieruchomości. Ustalenie do kogo należy dana nieruchomość, może nie być wcale takie łatwe. O ile w przypadku dróg publicznych będzie to z reguły właściwa jednostka samorządu terytorialnego lub Skarb Państwa, o tyle przy gruntach prywatnych może to nastręczać wiele trudności. Tutaj mogą wchodzić w grę spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty budynków oraz osoby prywatne. Ustalenie właściciela (zarządcy) danej nieruchomości jest bardzo ważne, ponieważ to do tego podmiotu należy następnie zgłosić roszczenia. W pierwszej kolejności w przypadku takiego niefortunnego upadku dobrze jest pamiętać o sporządzeniu dokumentacji fotograficznej lub filmowej miejsca zdarzenia. Trudno jednak o tym myśleć, gdy wskutek wypadku doszło do złamania lub innych bolesnych doznać. Wówczas dobrze jest poprosić osobę trzecią, która sporządzi dla celów dowodowych zdjęcia lub filmy potwierdzające, że chodnik czy droga były nieodśnieżone i oblodzone, rozsądnie jest również pamiętać, aby osoby uzyskać dane kontaktowe (numer telefonu) świadków zdarzenia.

Z reguły bowiem osobom poszkodowanym ktoś pomaga wstać, wezwać pomoc. Taki kontakt umożliwi w razie ewentualnego procesu możliwość skorzystania z pomocy naocznego świadka zdarzenia, który potwierdzi istotne dla sprawy okoliczności. Osoba poszkodowana przede wszystkim jest uprawniona do żądania od zobowiązanego naprawy szkód pozostających w związku z wypadkiem. Będą to wszelkiego rodzaju koszty poniesione wskutek upadku: takie jak zakupy lekarstw, wizyty medyczne, opłaty związane z koniecznością pomocy osoby trzeciej itp. wydatki. Odszkodowanie jest policzalne, ponieważ każdy wydatek w zasadzie jesteśmy w stanie udokumentować. Dobrze o tym pamiętać i kompletować paragony (faktury) dotyczące wydatków, będących konsekwencją zdarzenia.

Poza odszkodowaniem osoba poszkodowana jest uprawniona do żądania zadośćuczynienia z tytułu doznanego bólu i cierpienia. To roszczenie jest niepoliczalne i zawsze indywidualnie oceniane przez sąd w konkretnej sprawie. Wysokość zadośćuczynienia jest uzależniona od wielu aspektów takich jak: rozmiar cierpień, rodzaj
obrażeń, okres pobytu w szpitalu, okres rehabilitacji itd.

Komentarze

Dodaj komentarz