Materiały prasowe Kamil Owczarek radca prawny w Żor
Materiały prasowe Kamil Owczarek radca prawny w Żor

Proszę o udzielenie informacji, jakie mam możliwości prawne w przypadku bezprawnego obrażania mnie za pośrednictwem portalu społecznościowego. Publikuję tam swoje opinie i stanowiska w różnych sprawach. Jedna z osób notorycznie obraża mnie, używając wulgaryzmów. Zarzuca mi, że publikowane przeze mnie treści są nieprawdziwe oraz, że oszukuję inne osoby. Czy takie działania podlegają penalizacji lub ochronie prawnej i jakie mam możliwości, aby zmusić taką osobę to zaprzestania takich działań.

Zgodnie z art. 24 § 1. Kodeku cywilnego ten, czyje dobro osobiste jest zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie takiego naruszenia może on także żądać, by osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności niezbędnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, by złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w k.k. może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. Przepisy te nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim i w prawie wynalazczym.

W pierwszej kolejności Czytelnik może żądać, by osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, by złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i formie. Należy wezwać do zaprzestania naruszeń i poprosić o sporządzenie przeprosin w oznaczonej formy. Osoba poszkodowana może żądać pieniężnego zadośćuczynienia za naruszenie, co wymaga stosownego wezwania do zapłaty. Czytelnik może także dochodzić naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Obowiązek wykazania szkody i związku przyczynowego między działaniem osoby dopuszczającej się naruszenia, a wymierną szkodą majątkową obciąża Czytelnika.

Dobra osobiste są także objęte ochroną przewidzianą w przepisach innych gałęzi prawa. Warto wspomnieć o regulacji z art. 212 k.k. Zgodnie z nią, kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania niezbędnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Czytelnik ma szeroki wachlarz narzędzi prawnych z zakresu prawa cywilnego i karnego, by skutecznie przeciwdziałać nieprawdziwym twierdzeniom za pośrednictwem internetu.

Komentarze

Dodaj komentarz