Aktualności
 • Rowerowa stolica Polski nie w Rybniku

  06.10.2020

 • 2. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski ponownie dla Nowej Soli. Biorą pod uwagę udział aż 44 miast, 15. miejsce Raciborza i 19. Żor należy uznać za dobre. Dużo słabiej wypadło Jastrzębie-Zdrój. Szansę na wygraną miałby Rybnik, ale miasto nie zgłosiło się do konkursu.


  Ireneusz Stajer

  Wszystko jasne. Przechodni puchar Rowerowej Stolicy Polski zostaje w Nowej Soli. Drugie miejsce dla Białej Podlaski, trzecie zajęło Gniezno. Rowerzyści w całym kraju wykręcili ponad 3,6 mln kilometrów. To tylko jeden z rekordów zabawy, którą organizuje miasto Bydgoszcz.

  Jak wypadły w stawce 44 miast nasze trzy rodzynki? Najwyżej uplasował się na 15. miejscu Racibórz. Cztery „oczka” niżej znalazły się Żory, a do dopiero 32 było Jastrzębie. Wszystkie trzy miasta rozbudowują w ostatnim czasie trasy dla cyklistów. Niestety, temu ostatniemu nie pomogła w zdobyciu wyższej lokaty nawet oddany niedawno i hucznie fetowany Żelazny Szlak Rowerowy.

  Najwięcej i najbardziej spektakularnych inwestycji w drogi dla jednośladów poczyniono jednak w Rybniku. Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że miasto uplasowałoby się w ścisłej czołówce rywalizacji, ale urzędnicy nie zgłosili Rybnika do konkursu. Dlaczego? Czyżby miasto przeoczyło tegoroczne zmagania?

  Wiedzieli, ale nie wystartowali

  Oczywiście wiedzieliśmy o konkursie, nie zdecydowaliśmy się wziąć w nim  udziału z kilku względów – odpowiada Lucyna Tyl z rybnickiego ratusza. Mówi, że po pierwsze sama aplikacja niestety stwarzała wiele problemów jej użytkownikom, o czym świadczą ogólnodostępne oceny i opinie osób, które zdecydowały się ją zainstalować na urządzeniu.

  Ponadto ilość reklam zawartych w aplikacji jest znaczna, co powoduje negatywne odczucia z używania oprogramowania. Biorąc pod uwagę ilość negatywnych ocen i opinii w sklepie Play, która wskazuje na niedoskonałości aplikacji, a jednocześnie wpływa na jej odbiór u użytkowników tego typu aktywności nie zdecydowaliśmy się wziąć udziału w zabawie – tłumaczy urzędniczka.

  Rekord za rekordem

  Jakoś inne samorządy nie miały z tym problemu, stąd rekordowa ilość uczestników. - Jako organizatorzy tej akcji, chcemy podkreślić pozytywną ideę tego projektu. W Rowerowej Stolicy Polski nie chodzi tylko o rywalizowanie pomiędzy miastami o  liczbę przejechanych kilometrów, ale o integrowanie różnych środowisk. Cieszy fakt organizowania wielu wydarzeń towarzyszących, zakładania wspólnych grup, które napędzają się w działaniu – powiedział Łukasz Krupa, dyrektor biura promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy.

  W zabawie aktywny udział wzięło blisko 16 tys. użytkowników, którzy odbyli ponad 200 tysięcy treningów. Kilometry były kręcone do ostatnich minut, ostatecznie cała Polska wykręciła ponad 3,6 mln km. Dzięki zabawie udało się ograniczyć ślad smogowy o 134 tony! Kolejna edycja zabawy już w przyszłym roku, ale aplikacja działa przez cały rok i zachęca do 18 różnych aktywności.

   
 • IrS

 • Medhouse 5.10-30.06.2021
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.