Transportowanie darów / Archiwum
Transportowanie darów / Archiwum


Wolontariusze już są. Teraz Szlachetna Paczka szuka rodzin w potrzebie. - Przede wszystkim takich, które same próbują sobie radzić, oraz tych, którym rzadko kto pomaga lub nikt - mówią prowadzący akcję.
W wyniku koronawirusa co czwarty Polak utracił dochód lub ma w najbliższej rodzinie kogoś w takiej sytuacji. Pandemia dotknęła nas wszystkich, ale najbardziej ludzi najbiedniejszych i wykluczonych.

- Próbujemy szukać rodzin, które same próbują sobie radzić, którym rzadko kto pomaga lub nikt. Chcemy dotrzeć do 30 tysięcy rodzin i osób potrzebujących. Pomoc trafi m.in. do osób dotkniętych skutkami pandemii. Wejdźcie na stronę www.szlachetnapaczka.pl/superw, by poznać wszystkie szczegóły – zachęca Stowarzyszenie Wiosna, organizator akcji.

Covidowy kryzys

Beneficjentami będą osoby starsze, schorowane i z niepełnosprawnościami. To także rodziny ledwo wiążące koniec z końcem, gdzie brakuje wystarczającej ilości sprzętu, co wyklucza dzieci z nauki zdalnej, rozrywki oraz integracji z rówieśnikami. Z pomocy skorzystają również ci, którzy nagle utracili pracę oraz mali przedsiębiorcy. To grupy najbardziej dotknięte skutkami pandemii. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w wyniku pandemii 25 proc. Polaków boryka się z utratą pracy bądź źródła zarobku albo ma w swojej najbliższej rodzinie kogoś, kogo spotkał ten problem.

- Kryzys ten niewątpliwie spowoduje wzrost bezrobocia i ubóstwa – analizuje prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego. – Wiemy, że zatrudnienie już spadło o około 150 tys. – to jest bardzo dużo, a ubóstwo jest dość mocno powiązane z bezrobociem.

Najbiedniejsi tracą pracę

45 proc. zarabiających poniżej tysiąca złotych deklaruje utratę pracy z powodu pandemii – podaje GUS. – Badania pokazują, że najczęściej i w pierwszej kolejności tracą pracę ci zatrudnieni, którzy i tak są w najgorszej sytuacji: osoby z niższym wykształceniem, gorzej wykwalifikowane, pracownicy dorywczy, sezonowi, kobiety z dziećmi, młodzi pracownicy bez doświadczenia – kończy prof. Szarfenberg.

 

Szlachetna Paczka zachęca do kontaktu z lokalnymi liderami. Jeśli znasz kogoś potrzebującego na terenie Rybnika, zadzwoń pod numer 690 387 948, wyślij maila: szlachenta.paczka.rybnik@wp pl, zajrzyj na: Facebook.com/SzlachetnaPaczkaRybnik.

Komentarze

Dodaj komentarz