Opinie
 • Łukasz Dwornik: Zdalny

  17.09.2020

 • Zestawiając razem wszystkie słowa i terminy używane w związku z pandemią koronawirusa właśnie słowo "zdalny" i jego znaczenie tkwią mi najmocniej w pamięci. Nie bez powodu, bo ilość codziennych spraw załatwianych w sposób zdalny wciąż się powiększa, jak wiele kolejnych jeszcze przybędzie nikt z pewnością dokładnie wskazać nie potrafi.

   

  Syn jest zwolennikiem zdalnego nauczania, wręcz entuzjastą, córka przeciwnie. Jej oknem na świat nie może być wyłącznie komputer. Wybiera bezpośredni kontakt z rówieśnikami. Czas mojej pracy wykonywanej w sposób zdalny osobiście wspominam dość dobrze, myślę, że bez większych kłopotów mógłbym pracować w tym systemie dalej. Ciekaw jestem ile u Państwa jest czynności wykonywanych dotychczas w sposób tradycyjny, a ile w sposób zdalny? I jak proporcje ich wykonywania zmieniły się na skutek pandemii?

   

  Wcześniej ostrożnie podchodziłem do wykonywanych zdalnie zadań, ale i wiedza o bezprzewodowych możliwościach była uboższa. Przelewy online, poczta internetowa, zakupy, składanie wniosków itp. istnieją już od dłuższego czasu. Koronawirus natomiast poszerzył zdecydowanie ich wachlarz. Wydaje się, że cywilizacyjny rozwój technologii w obrębie wirtualnego świata bardzo mocno przyśpieszył w trakcie pandemii, stał się swoistym beneficjentem wprowadzanych ograniczeń i reżimu sanitarnego.

   

  Czy poszerzanie wachlarza możliwości spraw finalizowanych zdalnie może też zawierać negatywne aspekty? Z pewnością ograniczy społeczne kontakty, skoro więcej czynności wykonamy z poziomu stacji roboczej, to i powodów do wyjścia z domu będzie mniej. Niepokoi także zbyt szybkie przyzwyczajenie do uruchomionych bezprzewodowych możliwości, z drugiej jednak strony to trend globalny i raczej nie do zatrzymania, można byłoby zatem przewrotnie zadać pytanie: Czy to źle, że się rozwijamy...?

   

  Łukasz Dwornik, radny Prawa i Sprawiedliwości z Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny i portalu nowiny.rybnik.pl

   

   
 • Medhouse 5.10-30.06.2021
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Piotr Masłowski: Mała ekologiaWymazy już robią na Gwarków w Żorach

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.