Encyklopedia Rzeczy Śląskich
 • Rola kobiet w dziejach Śląska

  16.09.2020

 • 20 września w punkcie informacji miejskiej halo! Rybnik będzie można podziwiać memy Marty Frej oraz wziąć udział w warsztacie związanym z rolą kobiet w dziejach Śląska Uwaga, obowiązują zapisy!


  W programie:
  - co to jest herstoria? – mini wykład
  - jak tworzyć herstorię własnej rodziny?
  - posłanki Sejmu Śląskiego II RP – co o nich wiemy i dlaczego tak niewiele?
  Prowadzenie: dr Małgorzata Tkacz-Janik, Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet


  Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie", która odbędzie się w halo! Rybnik w dniach 15.09-1.10.2020.

  Ekspozycja prezentuje kobiece postaci z przełomu XIX i XX wieku związane z powstaniami śląskimi i akcją plebiscytową. W jej skład wchodzą barwne i sugestywne memy stworzone przez znaną artystkę Martę Frej na podstawie oryginalnych, historycznych fotografii. Przedstawiają w skali 1:1 kobiece postaci z przełomu XIX i XX wieku w szczególny, niejednokrotnie w bardzo kobiecy sposób, związane z powstaniami śląskimi i akcją plebiscytową.

  Wystawa przypomina o zmieniających się formach uczestnictwa kobiet w kulturze, polityce, gospodarce i życiu społecznym. Jest "brakującą opowieścią" o górnośląskich emancypantkach, siłaczkach, kobietach dla których ani granice kulturowe, ani polityczne, ani zaborowe, ani zmieniające się granice państw nie były przeszkodą, aby stawać się sąsiadkami, budować kobiece sąsiedztwo. Często bardzo różne od męskiego.

  Warsztat odbędzie się w godz. 11.00-14.00, obowiązują zapisy: halorybnik@gmail.com.

   
 • ADR

 • Medhouse 5.10-30.06.2021
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.