Czas wolny
 • W ten weekend Rybnicki Festiwal Fotografii

  16.09.2020

 • Odwiedzimy obozy dla uchodźców, poznamy pracę na planie filmów Kieślowskiego. Resetować będziemy się przy fotografii reklamowej.

  Od 18 do 20 września w siedzibie Fundacji PGE Energia Ciepła odbędzie się 17.edycja Rybnickiego Festiwalu Fotografii.

  Oficjalne otwarcie i prezentacja wystaw w piątek 18 września o godzinie 18.30.
  O godzinie 19.15 spotkanie autorskie z ikoną czeskiego dokumentu Vladimírem Birgusem. Przyjdź posłuchać dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie w roku jubileuszu 30-lecia tej legendarnej uczelni.

  W sobotę od godz. 12.30 warsztat z portretu u jednego z najlepszych współczesnych fotografów reklamowych. To jedyna okazja, aby popracować pod okiem Szymona Szcześniaka.
  Na godz. 16 zaplanowano wykład Anny Fiń "Fotografia migracyjna, czyli o pożytkach spotkania nauki i sztuki". Przekonajcie się, na ile wiedza z zakresu nauk społecznych może być przydatna artystom.
  O godz. 17 spotkanie z Piotrem Jaxą-Kwiatkowskim, operatorem filmowym i fotografem, który pracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii "Trzy kolory". Artysta przygotował wystawę zdjęć "Remembering Krzysztof".

  Godzinę później prelekcja fotografki i byłej lekkoatletki Aleksandry Szmigiel, specjalizującej się w fotografii sportowej.
  O godz. 19 wracamy do tematyki uchodźców wraz z Karolem Grygorukiem, który tylko w samym 2019 roku sfotografował 30 obozów dla uchodźców. Uwaga - jeśli obawiasz się, że zacznie Cię uwierać Twoje uprzywilejowanie, to nie przychodź...

  W niedzielę o godz. 14.30 wykład i sesja pytań i odpowiedzi "Prawo w fotografii, czyli co każdy fotograf powinien wiedzieć". To absolutne "must have" w dobie RODO oraz dla tych, którzy chcą poznać swoje prawa autorskie! Temat przybliży Natalia Mileszczyk, prawniczka, specjalistka ds. polityk publicznych.
  O godz. 16 spotkanie autorskie z legendarnym artystą Wojtkiem Wieteską, który tak konstruuje swoje powieści fotograficzne, że nie sposób się od nich oderwać. Bo twierdzi, że "fotografie są szybsze od słów".
  O godz. 17 Silvia Pogoda, pochodząca ze Słowacji fotografka, zabierze nas w intymny i wielobarwny świat historii rodziny i nie tylko. Będzie interdyscyplinarnie i filozoficznie. Jak w podróży.

  O godz. 19 Jacenty Dędek zabierze nas w podróż po polskiej prowincji. Od początku 2011 r. do połowy 2017 r. razem z żoną Kasią jeździł po naszym kraju, zbierając materiały do książki poświęconej Polsce małomiasteczkowej, prowincjonalnej (wszystkie województwa, miejscowości nie większe niż 30 tys. mieszkańców). - Odwiedziliśmy kilkaset miasteczek i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach - wylicza autor.
  Tytuł tej publikacji to "portretprowincji.pl". Album ma 360 stron, jest w nim ponad 150 czarno-białych fotografii oraz sporo opowieści o życiu bohaterów i kilka tekstów o charakterze reporterskim.
  I na koniec (godz. 19) spotkanie z Lidią Popiel, fotografką będącą jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce: portrecistką, modelką, dziennikarką, jurorką i kuratorką.
  Na festiwalu można będzie zobaczyć kilkanaście wystaw i projektów, m.in. "Domy bezdomne" Doroty Brauntsch (o starej architekturze wiejskiej, która znika z krajobrazu Górnego Śląska), "Inny Świat" Barbary Wójcik (artystka na kilku fotografiach uchwyciła dzień z życia sióstr salezjanek oraz kandydatek do zakonu, tzw. postulantek), "Śląsk" Patrycji Kornas.

  Uwaga, wstęp na festiwal pozostaje bezpłatny, ale ze względu na epidemię COVID-19 obowiązują zapisy. - Zgodnie z wymogami sanitarnymi musimy ograniczyć liczbę uczestników do 50 proc. obłożenia obiektu Fundacji PGE Energia Ciepła - informują organizatorzy.

   
 • ADR

 • Skok Stefczyka
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.