Opinie
 • Łukasz Kohut: Samorządu!

  10.09.2020

 • 40 lat temu udało się połączyć wodę z ogniem. Udało się połączyć interesy robotników i inteligentów, miast i wsi, południa i północy. Powstał pierwszy Niezależny Związek Zawodowy "Solidarność". Bezsprzecznie bez tego związku nie byłoby zmian ustrojowych i obalenia komunizmu w Polsce. Być może nie runąłby tak szybko berliński mur, o ile runąłby w ogóle. Minęło jednak 40 lat i podziały w Polsce znowu sięgają zenitu. Dwa wrogie obozy, dwa ośrodki mediów, narastający konflikt na linii duże miasta – mniejsze ośrodki. Konflikt, który przeniósł się z salonów i szczytu politycznej gry na całe społeczeństwo - podlewany przez nowe technologie i nowe możliwości rozprzestrzeniania informacji. I trzeba będzie jakoś z tej pułapki wyjść, bo tym razem może skończyć się gorzej niż w 1989 roku, kiedy rewolucja odbyła się bez rozlewu krwi. Uważam, że podobnie jak wtedy, ogromnym problemem jest narastająca centralizacja – tak polityki, urzędów, decyzji, ale i informacji , wszystko w Polsce jest prezentowane z perspektywy Warszawy, nawet informacje o smogu i zagrożeniach pogodowych – temat jest na tapecie, kiedy dotyka miasta stołecznego. Nie tędy droga!

   

  Trzeba postawić na decentralizację i samorząd. To właśnie samorządy i reforma samorządu terytorialnego oceniana jest najlepiej z wszystkich reform, które Polska przeszła w procesie transformacji ustrojowej. I być może wkrótce, po zmianie władzy, potrzeba będzie kolejnej decentralizacji, bo miłość do małej ojczyzny, regionu, nie dzieli – a łączy – tak na Śląsku, jak w Alzacji, Bawarii, ale także na Podkarpaciu. Dwa tygodnie urlopu parlamentarnego spędziłem w regionie na spotkaniach z samorządowcami, spotkałem się w 7 miastach i gminach województwa śląskiego z włodarzami i za każdym razem słyszałem to samo – "brońcie samorządu, bo może być bardzo różnie". I dokładnie tak zamierzam, ba! jestem przekonany, że trzeba zrobić wszystko, żeby to samorządy miały dostęp do większej puli funduszy europejskich, nawet z pominięciem rządu centralnego. Samorządy są bliżej mieszkańców niż partyjniacy w Warszawie.

   

  Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   

   
 • Skok Stefczyka
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Piotr Szereda: Siódma szprycha

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.