Encyklopedia Rzeczy Śląskich
 • Silesia Incognita na bardzo dobrym poziomie (ZDJĘCIA)

  07.09.2020

 • Znamy laureatów 4. edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita 2020” organizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Podstawową nr 37. Czwarte miejsce dla uczniów z Rybnika.

  W zmaganiach finałowych, które dostarczyły sporo emocji, młodzi znawcy Śląska walczyli o nagrodę główną, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. A było to możliwe dzięki patronowi konkursu, eurodeputowanemu Łukaszowi Kohutowi.

  Najlepsze 32 dwuosobowe drużyny, wyłonione w marcowych eliminacjach, polegających na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska, spotkały się w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach.

  Do ścisłego finału zakwalifikowało się siedem ekip z siedmiu szkół z sześciu miejscowości: 14 uczniów przygotowanych przez nauczycieli. - Poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Co ciekawe, w zmaganiach wzięli udział nie tylko mieszkańcy historycznego Śląska, była np. też zagłębiowska drużyna z Dąbrowy Górniczej. Ci młodzi ludzie odpowiadali na naprawdę bardzo trudne pytania związane z naszym regoinem – powiedział nam Łukasz Kohut.

  Uczestnicy musieli wykazac się wiedzą m.in. o miejscach i obiektach, jak Muzeum Śląskie w Katowicach, Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Pałac w Świerklańcu; postaciach z dziejów regionu (Kazimierz Kutz, poeta Rafał Wojaczek, malarz Teofil Ociepka) czy znać cytaty z wypowiedzi słynnych Ślązaków (astronomki Marii Kunitz, piłkarza Gerarda Cieślika czy Wojciecha Korfantego).

  Z kolei ścisły finał to runda pytań otwartych (np. o połednice; Emina Paszę; trzy fakty z życia Karola Goduli; trzy wynalazki Oscara Troplowitza; trzy śląskie miasta, które istniały już w średniowieczu; historyczne przyczyny różnic między Śląskiem Cieszyńskim a pozostałą częścią Górnego Śląska oraz kim był Angelus Silesius.

  Odpowiedzi oceniali: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

  Wyniki: I miejsce - Bartłomiej Kielar i Daniel Świerczyński (nauczyciel: Nikoletta Krasodomska) z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach / 88,5 pkt, II - Wojciech Biolik i Lena Jędrasik (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 85,25 pkt, III - Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (nauczyciel: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętochłowicach / 85 pkt, IV - Stefania Podleśny i Weronika Podleśny (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkół Podstawowych nr 5 w Rybniku / 80,5 pkt, V - Julia Cieślikowska i Alicja Huć (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach / 79,75 pkt, VI - Julian Borysławski i Jakub Karweta (nauczyciel: Artur Glombik) z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu / 78,5 pkt, VII - Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek (nauczyciel: Agnieszka Jarnutowska i Najib Sherzai) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach / 70,5 pkt.

  Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”? - „Silesia Incognita“ to je […] tako trocha rock’n’rollowo edukacjo regiōnalno. […] Chcymy pokozać tyn efekt <

   
 • Galeria:

 • IrS

 • Medhouse 5.10-30.06.2021
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.