Aktualności
 • Wraca sprawa kopalni Paruszowiec

  01.09.2020

 • Spółka Bapro nie rezygnuje z eksploatacji złoża węgla "Paruszowiec" w Rybniku. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wznowiła dziś postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.


  Ireneusz Stajer


  Każdy, kto miał nadzieję, że sprawa kopalni Paruszowiec jest zamknięta, będzie rozczarowany. 1 września Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach wznowiła bowiem postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej dla spółki Bapro z Dąbrowy Górniczej, która chce fedrować węgiel pod Paruszowcem i sąsiednimi dzielnicami. - Prace ruszyły ponownie na wniosek inwestora. Zgromadzony w ramach postępowania materiał dowodowy będzie dalej analizowany – informuje Łukasz Zych, rzecznik prasowy RDOŚ.

  Jak przypomina, postępowanie zawieszono 21 maja również na wniosek Bapro, która w ten sposób zareagowała na uchwałę rady miasta sprzeciwiającą się eksploatacji złoża oraz zablokowaniu inwestycji poprzez zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

  Oprotestowana inwestycja

  Rybniczanie i mieszkańcy gminy Czerwionka-Leszczyny obawiają się degradacji środowiska, swoich domów oraz infrastruktury drogowej i technicznej. Ludzi nie przekonują zapewnienia inwestora, że zakład będzie korzystał z bezpiecznych technologii, a pracę znajdzie wiele osób. Protestowali przeciwko planowanej budowie kopalni w Paruszowcu nieopodal tężni, zachwalając dziennikarzom ładnie zagospodarowywane błonia. Byli na sesji rady miasta.

  Bapro złożyło w RDOŚ wniosek o wydanie decyzji środowiskowej 2 września 2016 roku.  W styczniu 2018 roku przygotowało ujednolicony raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Po zmianie planu przez rybnickich radnych poprosiło o zawieszenie postępowania. - Nie mam pojęcia, co kryje się za decyzją spółki, ale nie ukrywam, że cieszy mnie ten ruch. Jeszcze nie czas, by świętować, ale póki co cieszę się z takiego obrotu sprawy. Trzymamy rękę na pulsie. Mam nadzieję, że wraz z mieszkańcami doprowadzimy do szczęśliwego zakończenia tej historii – skomentował wówczas prezydent Piotr Kuczera.

  Prezes Bapro Marek Budziński twierdził, że zmiana planu jest całkowicie niezgodna z obowiązującymi przepisami i liczył, że wojewoda unieważni uchwałę, a jeśli nie, spółka zaskarży ją do sądu administracyjnego.

  Wojewoda unieważnił

  Prezes miał rację, bo wojewoda unieważnił. - Powodem był zapis w uchwale: "zakaz realizacji przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących na środowisko". Wprowadzono go na trzech obszarach o przeznaczeniu "produkcyjnym". W naszej ocenie jest to niezgodne z prawem geologicznym i górniczym, ale także z ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych – tłumaczyła Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody. 

  Jak dodała, treść dotyczy także ograniczeń w realizacji infrastruktury telekomunikacyjnej. Ponadto realizacja przebudowy, rozbudowy linii energetycznych powyżej 220 kV – istniejących na tym terenie – byłaby niemożliwa. Takie samo stanowisko wojewoda zajmował w przypadku innych gmin, np. Jaworzna, Pszczyny, Orzesza, które wprowadzały podobne ustalenia.
  "Wystarczy jeden podpis, by zniweczyć wszystko, co zrobiła w tej sprawie rada miasta i przede wszystkim setki rybniczan! Bitwa przegrana, wojna trwa" – pojawił się komentarz na fanpage`u "NIE dla eksploatacji złoża Paruszowiec".

  Bapro nie informuje

  Do magistratu nie trafiły jeszcze informacje z RDOŚ. - O swoich krokach spółka Bapro nie informowała miasta. Przypominam, że wraz z mieszkańcami wnieśliśmy szereg uwag dotyczących postępowania środowiskowego prowadzonego przez RDOŚ, których celem było zablokowanie planów spółki – podkreśla Agnieszka Skupień, rzeczniczka magistratu.

  Jak dodaje, 13 lipca Bapro wniosło skargę do WSA na uchwałę rybnickich radnych dotyczącą zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, które miały zablokować powstanie kopalni. - Nadal jesteśmy przeciwko budowie kolejnej kopalni, nasze uwagi do prowadzonego postępowania pozostają niezmienne – oznajmia rzeczniczka.

  Z końcem czerwca Rybnik zaskarżył do WSA rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, który uchylił uchwałę dotyczącą zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. - W obu sprawach czekamy na wyznaczenie terminów rozprawy. Jednocześnie zaczęliśmy wprowadzać kolejne zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru, nadal mając na celu zablokowanie tej inwestycji. Aktualnie plan jest wyłożony do wglądu, jednak ze względu na postępowania sądowe wprowadzenie go nie będzie póki co możliwe – tłumaczy Agnieszka Skupień.

  Do tematu wrócimy w środowych "Nowinach".

   
 • IrS

 • Skok Stefczyka
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.