Historia
 • 40. lecie Porozumienia Jastrzębskiego i powstania Solidarności (GALERIA)

  01.09.2020

 • Pojutrze mija 40. rocznica zawarcia Porozumienia Jastrzębskiego. 3 września 1980 roku o godzinie 5.45 Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i Komisja Rządowa podpisały dokument kończący strajk w kopalni Manifest Lipcowy (Zofiówka).


  Ireneusz Stajer


  Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku w 1980 roku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie, a podpisanie Porozumienia Jastrzębskiego przypieczętowało wcześniejsze umowy z 21. pracowniczymi postulatami.

  Przypomnijmy, że w sierpniu 1980 roku górnicy z jastrzębskich kopalń przystąpili do ogólnospołecznego ruchu protestacyjnego. Protokół ugody społecznej otworzył drogę do przemian politycznych i gospodarczych. Porozumienie Jastrzębskie m.in. wprowadzało wolne soboty i likwidowało czterobrygadowy system pracy.

  - Gdyby w 1980 roku nie stanął Śląsk, komuniści pewnie storpedowaliby ustalenia z Gdańska i Szczecina. Może nawet nie byłoby Solidarności – uważa Grzegorz Stawski, jeden z grona 14 sygnatariuszy porozumienia ze strony MKS. Przewodniczył mu dr Henryk Sienkiewicz, a negocjatorom rządowym wicepremier Aleksander Kopeć.

  Zobaczcie historyczne zdjęcia Józefa Żaka.

   
 • Galeria:

 • IrS

 • Medhouse 5.10-30.06.2021
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.