Opinie
 • Łukasz Kohut: Niezgoda na zapomnienie

  28.08.2020

 • Dwa razy - w tym pierwszym roku kadencji - udało mi się podnieść temat Tragedii Górnośląskiej na forum plenarnym Parlamentu Europejskiego. Pierwsze moje wystąpienie w Strasburgu poświęciłem właśnie temu zagadnieniu – symbolicznie i z pełną premedytacją, bo jest to dla mnie temat niezwykle istotny, a ostatnio przy okazji rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy także nawiązałem do naszej tragicznej historii. Ten temat jest jednak kompletnie przemilczany w polskich podręcznikach do historii. Wiele osób spoza Śląska, ale i niestety ze Śląska, w ogóle nie wie, co działo się na naszych ziemiach w latach 1945-1956. To wynika z wielu czynników, także z faktu, że osoby, którym udało się przeżyć, miały traumę albo zakaz mówienia jak naprawdę wyglądały te powojenne "obozy pracy" i "wyzwolenie". Albo to i to.

   

  Literatura przedmiotu w ostatnim czasie mocno się poszerzyła – choćby najnowsza książka "Komendant" Anny Malinowskiej czy wcześniejsze, bardzo drastyczne "Oko za oko" Johna Sacka, ale to wciąż o wiele za mało. Staram się zainteresować Tragedią także media krajowe, ale tutaj dużego entuzjazmu nie ma. Ostatnio rozmawiałem w Brukseli z amerykańską scenarzystką, którą zainteresował temat obozu w Łambinowicach. Mam nadzieję, że coś się z tego urodzi. Podobnie jak z naszego pomysłu – wspólnie z Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich i Prezydentem uzgodniliśmy, że w Rybniku ma powstać obelisk. Będzie miał formę bryły z wygrawerowanym napisem, poświęconym mieszkańcom ziemi rybnickiej aresztowanym i zamęczonym w obozach oraz wywiezionym na Wschód w latach 1945 – 1956. Zostanie sfinansowany ze zbiórki pieniężnej.

   

  Ale ja proszę Państwa o coś innego. Wielu z nas, z naszego regionu, ma coś w tym temacie do powiedzenia. Nasi dziadkowie i babcie przeżyły wtedy piekło. Żyją jeszcze świadkowie tamtych czasów. Ja ze swojej strony proszę o kontakt – na: pomoc@lukaszkohut.pl.

  Moje biuro i ja osobiście zajmiemy się każdym przypadkiem, każdym mailem, każdą osobą – anonimowo lub z imienia i nazwiska – zależnie jak będą Państwo sobie życzyć. Nie ma i nigdy nie będzie mojej zgody na zapomnienie tego śląskiego piekła na ziemi.

   

  Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   
 • Skok Stefczyka
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.