Encyklopedia Rzeczy Śląskich
 • Fojerman czyta swoje śląskie wiersze dla dzieci w internecie!

  09.07.2020

 • Stanisław Neblik, działacz górnośląski z Rybnika zwany Fojermanem, nagrywa i czyta swoje wiersze dla dzieci w śląskiej godce na soundcloud.com/stanislaw-neblik  i www.fojerman.pl. Warto posłuchać naszego śląskiego Brzechwę.

  Jest emerytowanym strażakiem, stąd pseudonim artystyczny Fojerman. Stanisław Neblik zasłynął pięknymi tekstami pisanymi w języku śląskim oraz tym, że podróżuje po regionie swoistym pojazdem – trójkołowym velorexem.

  Ostatnio wziął się do nagrywania swoich wierszy dla najmłodszych. - Wymawiane najczystszą ślązczyzną na pewno zainteresują wasze dzieci czy wnuki. Warto wiedzieć, że oprócz znanego na Śląsku utworu „Uwe a Wili” są także wiersze Stanisława Neblika takie jak: „Ô ślimoku”, gliździe a krecie”, „Tōmaty w łaty”, „Czopka” abo „Ślōnski Hilary – mówi Józef Porwoł, prezes Demokratycznej Unii Regionalistó Ślaskich z siedzibą w Rybniku.

  Utworów Fojermana można posłuchać na soundcloud.com/stanislaw-neblik i poczytać na www.fojerman.pl  oraz na stronach internetowych DURŚ. Są one porównywane do utworów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

  Przypomnijmy, że Stanisław Neblik cztery lata temu wydał swoje śląskie wiersze w książce „Do rymu po naszymu, abo ślōnski miszmasz”. Opowiadania Fojermana czekają jeszcze na publikację. Ponadto współorganizuje w Rybniku diktandy języka śląskiego.

   
 • IrS

 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Stanisław Neblik z Rybnika zwyciężył w II Diktandzie Ślōnskij GodkiZapraszamy na Diktand Godki ŚlōnskijRadlin: Wilijo po ślōnsku (ZDJĘCIA)Rybnik: Uczniowie szkół podstawowych napisali śląskie dyktando (ZDJĘCIA)

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.