Opinie
 • Marek Krząkała: Bój o Polskę

  02.07.2020

 • Po I turze wyborów urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał 43,5%, wynik porównywalny do swojego ugrupowania, choć jeszcze kilka tygodni temu miał aż 60% poparcia i liczył na szybkie rozstrzygnięcie. Z kolei Rafał Trzaskowski w ciągu zaledwie trzech tygodni kampanii zdobył ponad 30%. Te wyniki pokazują, ze Polacy mają dość i chcą zmiany. Osobiście czekam na prawdziwą, merytoryczną i uczciwą debatę. Nie walkę na hasła, wiece wyborcze, a debatę dwóch konkretnych ludzi, pretendujących do najwyższego urzędu w państwie. Oczekuję pokazania dwóch wizji Polski, posługiwania się argumentami i odpowiedzi na realne bolączki Polaków. A w dobie pandemii i dziurawej tarczy antykryzysowej mamy ich całkiem sporo. Dzisiaj już wiemy, że sztab Andrzeja Dudy nie chce debaty zaplanowanej na najbliższy czwartek. Ten brak odwagi się na nim zemści nie mówiąc już o braku szacunku dla obywateli.

  Bardzo istotna w II turze będzie ponowna mobilizacja własnych elektoratów, pozyskanie wyborców innych kandydatów, którzy odpadli w I turze, oraz dotarcie do tych, którzy zostali w domu i nie głosowali. W najtrudniejszej sytuacji są ludzie Szymona Hołowni. To oni głównie zadecydują, kto zostanie prezydentem na kolejne 5 lat. Programowo są blisko Rafała Trzaskowskiego jeżeli chodzi o funkcjonowanie państwa, otwartość, tolerancję, umacnianie pozycji Polski w świecie czy rolę samorządu. Z drugiej strony mieli oni nadzieję na skończenie z dominacją dwóch największych partii. Ich decyzja będzie kluczowa, ale niezdecydowanie i pozostanie w domu oznacza wsparcie dla obecnego prezydenta.

  Cieszy oczywiście frekwencja, choć najwyższa była 1995 roku. Widać, że wiele grup społecznych poczuło swoją podmiotowość w państwie. Niepokoi trwały rozłam na miasta i wsie, wykształcenie, podział na różnego rodzaju sorty. To jest charakterystyczne dla polityki prowadzonej przez PiS, której prezes celowo dzieli Polaków, ponieważ zarządzanie poprzez konflikt przynosi mu konkretne korzyści polityczne.

  Całe otoczenie medialno-polityczne jest dziś trudne. Ludzie władzy zasiadający w spółkach skarbu państwa finansują swoją partię, aparat państwowy wspiera władzę, telewizja manipuluje prawdą i publikuje materiały, których nie powstydziłby się żaden reżim autorytarny. Przekaz w TVP jest zasadzie zerojedynkowy: Andrzej Duda to wymarzony przywódca, a Rafał Trzaskowski to chodzące zło. Między tym jest zwykły obywatel, który musi się odnaleźć, odróżnić tanią propagandę od prawdy i wybrać mądrze. Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie, ale tylko wtedy, kiedy bez względu na wybór będziemy szanującą się wzajemnie wspólnotą.

  Marek Krząkała jest posłem Koalicji Obywatelskiej

   

   
 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • 27.07.2020 12:28 Trzask
  Bój
  Krzątała obić się w tydzień zyskał ileś procent wy z PO w ciągu 8 lat swoich nieudacznicy pseudo rządów straciliście większość w sejmie i przez ostatnie 5 lat przegraliście wszystkie wybory to dopiero jest SUKCES zajmujecie się tylko sobą a Butka to nieudacznik nawet nie publicznie nie przeprosił panią Kidawe tylko odskakiwał Rafała bo to ponoć on go wymyślił i co znowu w PLECY żenujące jest to ale cóż jeszcze w Polsce to zwykli ludzie wybierają parlament i prezydenta

 • 25.07.2020 23:44 Niezawi...stny niezawisły
  Dietetyk lubiący diety
  "Bój to jest Wasz ostatni" tak powinien być zatytułowany ten felieton. Bo to prawda.

 • 15.07.2020 18:43 RybnikNocą
  Jest Dobrze
  Panie Marku wszystko dobrze: Trzaskowki drugi, Duda przedostatni!

 • 14.07.2020 11:52 Nocne liczenie głosów
  Historia czy histeria?
  Te wybory to "wojna" pomiędzy zwolennikami Polski i Tenkraju. P.S. Przepraszam za pokojową terminologię "wojenną". Politycy zbyt często "walczą, wyżynają watahy, biorą udział w bojach, kampaniach"... komu to jest potrzebne?

 • Czytaj także:
 • Matusiak: Powodem do radości jest wysoka frekwencja

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.