Opinie
 • Krzysztof Jaroch: O wyniku zdecydują drobiazgi

  02.07.2020

 • Pierwsza tura wyborów prezydenckich pokazała, że głowa państwa zostanie wybrana stosunkowo niewielką przewagą głosów. Szanse Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego są dzisiaj tak wyrównane, że drugą turę wygra ten, kto popełni w prezydenckiej batalii mniej błędów. Obaj powinni wręcz z chirurgiczną precyzją pilnować swojego przekazu i umiejętnie puszczać oko do niezdecydowanego elektoratu oraz do wyborców konkurentów z pierwszej tury. O ile, przy założeniu utrzymania elektoratu, Rafał Trzaskowski ma do nadrobienia dużo więcej punktów procentowych, to w przeciwieństwie do Andrzeja Dudy ma większe pole manewru w pozyskaniu głosów innych kandydatów. Żeby wygrać wybory, obaj jednak muszą się nieźle napracować i wyjść poza swój polityczny teren, a istotna dla każdego z nich będzie mobilizacja wyborczych rezerw oraz niełatwy do osiągnięcia wzrost i tak wysokiej już frekwencji. Trudno bowiem ostatecznie przewidzieć, jak licznie i na kogo w wyborczej dogrywce zagłosują dotychczasowi wyborcy Szymona Hołowni, Krzysztofa Bosaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia oraz około 10-procentowy elektorat niezdecydowany. Przed drugą turą czeka nas więc sporo politycznych emocji, bo wybierać będziemy pomiędzy dwiema różnymi wizjami Polski.

  Krzysztof Jaroch jest politologiem i dyrektorem Wodzisławskiego Centrum Kultury

   
 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Piotr Masłowski: Jak nie nauczymy się walczyć o swoje, będziemy pełnili rolę koni pociągowych

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.