Uroczyste oddanie Zbiornika Racibórz Dolny - polder / NaszRacibórz.pl
Uroczyste oddanie Zbiornika Racibórz Dolny - polder / NaszRacibórz.pl


Ireneusz Stajer

2,5 miliona ludzi mieszkających od powiatów raciborskiego i wodzisławskiego po Wrocław wreszcie może czuć się bezpiecznie. Zakończono bowiem budowę Zbiornika Racibórz Dolny. Gotowy polder będzie mógł przyjąć jednocześnie około 185 mln metrów sześciennych wody, której gros spływa z Czech. Ostatnie podtopienia związane z intensywnymi opadami deszczu pokazały, jak ważna jest to inwestycja.

- Kluczowa dla zabezpieczenia przed katastrofalnymi powodziami dorzecza Górnej Odry. Dzięki przedsięwzięciu o wartości ok. 2 mld zł bezpieczeństwo zyskali mieszkańcy trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego – mówi Linda Hofman, rzecznik prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Uroczyste zakończenie inwestycji rozpoczęło się o godz. 9.30, przy ul. Nieboczowskiej 11 w Raciborzu i było połączone z symbolicznym przecięciem wstęgi. Na miejsce przybili m.in.: minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz minister środowiska, raciborzanin Michał Woś, wojewodowie śląski Jarosław Wieczorek i opolski Adrian Czubak, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, prezes, dyrektor generalny Budimeksu SA, dyrektor na Europę Ferrovial Agroman Dariusz Blocher – przedstawiciel konsorcjum, które dokończyło budowę zbiornika.

Przypomnijmy, że poprzedni wykonawca hiszpański Dragados S.A. w 2017 roku musiał zejść z placu budowy. RZGW zerwało z firmą umowę ze względu na nieprawidłowości. Według RZGW konsorcjum użyło niezgodnych z umową materiałów. W międzyczasie inwestor prowadził  roboty zabezpieczające i niwelujące stratę czasu z udziałem dotychczasowych podwykonawców. Dzięki temu stan prac sięgnął 51 procent całego zadania.

W przetargu wyłoniono nowego wykonawcę, konsorcjum firm warszawskiego Budimexu i Ferrovial Agroman z Madrytu. Liderem była polska spółka. Kontrakt opiewał na ponad 900 mln zł. Zbiornik Racibórz Dolny o powierzchni 26 km kw to była największa i przełomowa dla ochrony przeciwpowodziowej inwestycja w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz