Aktualności
 • Rybnik: Woda zalała dom

  27.06.2020

 • Ulewy, jakie minionej nocy przeszły przez region, zalały m.in. dom przy ulicy Skalnej w Rybniku-Niedobczycach. 86-letnia kobieta trafiła do szpitala. To kolejne podtopienie w tym rejonie!

  Dramat rozpoczął się w piątek wieczorem. - Jak około godziny 21 zaczęło lać, tak lało przez trzy godziny. Kiedy widziałem na co się zanosi, pojechałem do mamy. Wiedziałem, że do pół godziny będzie tutaj katastrofa. Napór wody był tak duży, że dwie straże pożarne nie umiały tego opanować. Cały parter domu jest zalany na wysokość około metra. Zalane są piwnice. To kolejne podtopienie! Mama tak się zdenerwowała, że rano o godzinie 9 zabrała ją do szpitala karetka - mówił nam syn właścicielki domu.

  Na miejsce wezwano m.in. Ochotniczą Straż Pożarną Chwałowice. - Zostaliśmy zadysponowani o godzinie 23.57. Na miejscu byliśmy dziesięć minut po północy. Państwowa Straż Pożarna Rybnik już działała. My po przyjeździe sypaliśmy piasek do worków, robiliśmy tamy, żeby do domu nie wlewała się woda. W domu byli ludzie, patrzyli na nasze działania, byli w szoku - mówił nam Zbigniew Kondzielnik, naczelnik OSP Chwałowice.
  Na miejscu pracował 6-osobowy zastęp. Około godziny 11 został wymieniony na nowych ludzi.

  Woda nie tylko zalała dom, ale też odcięła część mieszkańców ulicy. - Byliśmy na urodzinach. Wracamy, a tu już nie można przejechać. Do domu wróciliśmy piechotą. Ale dzisiaj mąż już do pracy nie pojechał - mówiła Mirosława Jursza, mieszkanka Skalnej.

  Syn właścicielki domu wylicza, że to czwarte zalanie, wcześniejszsze były w 1997, 2010 i tydzień temu!

  Co się dzieje? - Niestety w tym terenie problem będzie wracał. Teren przy rowach odwadniających będący w zarządzie Wód Polskich został podniesiony ze względu na szkody górnicze. Pomagamy mieszkańcom doraźnie, jednak rozwiązanie tego problemu może przynieść reakcja Polskiej Grupy Górniczej i Wód Polskich - tłumaczy Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu.

   
 • Galeria:

 • ADR

 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.