Do Republiki Czeskiej mieszkańcy województwa śląskiego mogę wjechać tylko w uzasadnionych przypadkach i po przedstawieniu ujemnego wyniku testu na koronawirusa / Pixabay
Do Republiki Czeskiej mieszkańcy województwa śląskiego mogę wjechać tylko w uzasadnionych przypadkach i po przedstawieniu ujemnego wyniku testu na koronawirusa / Pixabay

Czesi z dniem 15 czerwca otworzyli swoje granice. Złagodzenie obostrzenia nie dotyczy jednak Ślązaków, bo liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w naszym województwie wciąż niestety jest duża. Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie wydała komunikat z mapką Europy, na czerwono zaznaczając kraje i regiony o podwyższonym ryzyku Covid-19. Obok Portugalii i Szwecji widnieje na niej także województwo śląskie.

Ministerstwo Zdrowia naszych południowych sąsiadów rozporządzeniem z 12 czerwca informuje, że od poniedziałku otwarto granicę dla obywateli RP bez konieczności spełnienia warunków ochronnych, czyli na przykład noszenia maseczek. Obostrzenia utrzymano dla osób ze stałym pobytem w województwie śląskim.

- Mogą one wjechać tylko w uzasadnionych przypadkach, chodzi tu na przykład o pracowników transgranicznych, muszą jednak jak dotychczas przedstawić negatywny wynik testu na Sars-Cov-2 lub odbyć 14 dniową kwarantannę – informuje Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie. Natomiast żadne ograniczenia nie dotyczą tranzytu przez terytorium województwa śląskiego z innych regionów Polski albo państw.

Oznacza to jednak, że raczej nie pojedziemy na zakupy do Karwiny czy innych miejscowości nadgranicznych. Trudno będzie bowiem udowodnić, że nasze odwiedziny w celu zakupienia powiedzmy piwa Gambrinus były konieczne. Na pewno do uzasadnionych przypadków należy wizyta u bliskich w Czechach czy tez uprawa roli za południową granicą. Przypomnijmy jednak, że wymagany jest tui ujemny wynik testu na koronawirusa.

- Policja Republiki Czeskiej na całej długości granicy z województwem śląskim będzie prowadziła wyrywkowe kontrole, polscy obywatele będą mieli obowiązek wiarygodnie udokumentować miejsce stałego zamieszkania. W przypadku przekroczenia granicy wbrew przepisom, przewidziano wysokie kary – dowiadujemy się w ambasadzie RCz. O ograniczeniach przyjętych przez stronę czeską rozmawiali w sobotę telefonicznie wiceministrowie spraw zagranicznych obu państw. Czesi zapewniają, że w przypadku poprawy danych epidemiologicznych w Śląskiem, rozważą zmianę decyzji.

Komentarze

Dodaj komentarz