Aktualności
 • Rafał Bernacki wśród najlepszych młodych programistów

  28.05.2020

 • Rafał Bernacki, uczeń klasy II w zawodzie technik informatyk Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim odniósł wielki sukces, zwyciężając w międzynarodowym konkursie Google Code-In.

  To prestiżowy, ogólnoświatowy konkurs programistyczny organizowany przez Google dla uczniów w wieku 13-17 lat. W tegorocznej 10. już edycji wzięło udział ponad 3,5 tysiąca osób z 76 krajów świata. Rywalizacja trwała 50 dni i polegała na wykonywaniu praktycznych zadań z zakresu inżynierii oprogramowania. Trzeba było napisać kod i stworzyć dokumentację techniczną, jednak nie brakowało również zadań z innych dziedzin, np. designu. W tym roku wyłoniono 58 zwycięzców z całego świata, w tym 5 z Polski.

  Każdy z nich otrzymał zaproszenie na wycieczkę do kampusu Google, gdzie zaplanowano spotkania z inżynierami oraz jednym z konkursowych mentorów. Laureaci dostali również informację, że w trakcie pobytu w kampusie nie zabraknie czasu na zwiedzanie Kalifornii. Konkurs organizowany przez Google, skierowany jest do uczniów poniżej 18 roku życia.

  - Dowiedziałem się o nim dzięki jednej z grup programistycznych na Facebook’u. Polega na wykonywaniu rozmaitych zadań dla organizacji open source. Uczniowie wygrywają certyfikaty, koszulki oraz inne gadżety. Każda z organizacji wybiera dwóch zwycięzców, którzy mają zagwarantowaną podróż do siedziby Google w Kalifornii – mówi Rafał.

  W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło ponad 3500 uczniów i 29 organizacji open source. - Postanowiłem wykonywać zadania dla „Haiku”, czyli systemu operacyjnego, który powstał na bazie starego systemu o nazwie „BeOs”. Wykonałem 31 zadań, a ponieważ były ferie i przerwa świąteczna to miałem dużo wolnego czasu, w którym mogłem pracować – podkreśla uczeń.

  Zadania opierały się nie tylko na programowaniu, ale również na pracy z dokumentacją, testowaniem oprogramowania, projektowaniem interfejsu użytkownika, a nawet marketingiem danej organizacji. - Praca odbywała się na zasadzie kontaktu z mentorami danej organizacji, którzy czuwali nad poprawnym rozwiązaniem zadania. Po niecałych dwóch miesiącach udało mi się znaleźć wśród 58 zwycięzców z całego świata. Zostałem wybrany przez organizację „Haiku” jako tzw. Grand Prize Winner, czyli udało mi się wygrać główną nagrodę! - cieszy się chłopak.

  Razem z Rafałem do Kalifornii poleci jeszcze czterech Polaków, którym również udało się wygrać. - Dzięki konkursowi nauczyłem się wielu nowych rzeczy, które przydatne będą na dalszej ścieżce mojej kariery. Bardzo cieszę się z wygranej, ponieważ na pewno pozwoli mi ona spełnić jedno z moich marzeń i poszerza moje perspektywy na przyszłość – podsumowuje Rafał Bernacki.

   
 • IrS

 • LEON - KOPIA
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.