Czas wolny
 • Miejska Orkiestra Dęta Rybnik zagrała dla Jana Pawła II

  18.05.2020

 • Najkrótszy, spontaniczny, ale najważniejszy. 12 września 1991 roku Miejska Orkiestra Dęta "Rybnik" zagrała w Bazylice św. Piotra w Watykanie dla Papieża Jana Pawła II. – Ojciec Święty prosił nas tylko, żebyśmy nie grali „Góralu czy ci nie żal”, bo mówił, że mu będzie żal… - wspomina Marian Wolny, dyrygent MOD Rybnik.

  Początek lat 90., otwarte granice. Rybniccy muzycy otrzymują zaproszenie na festiwali kompozytorski we włoskiej Goznadze, gdzie wykonują kompozycje profesora Jana Langosza. Żeby sfinansować wyjazd, muzycy nie pobierają honorariów za jedenaście występów. W końcu udaje się. Na miejscu zapada spontaniczna decyzja: jesteśmy we Włoszech, to musimy odwiedzić naszego Papieża!

  - Myśleliśmy, że będzie to proste: wejdziemy i zagramy. Kiedy dostaliśmy się do Bazyliki, zobaczyliśmy tłum ludzi. Kiedy uniosłem w górę dłoń z buławą, poczułem na ręce silny uścisk. To straż watykańska złapała mnie za rękę – wspomina Marian Wolny.

  Rybniczanie tłumaczą, że przyjechali specjalnie z Polski, by zagrać dla Jana Pawła II. Po krótkich pertraktacjach zapada decyzja: osoby w mundurach orkiestry mogą pójść dalej, za watykańskim strażnikiem.
  - Myśleliśmy, że po prostu wyprowadzą nas z Bazyliki. Po dobrych kilku minutach wyszliśmy przed ołtarz, Ojciec Święty szedł w naszym kierunku – opowiada Marian Wolny.

  Orkiestra zagrała kilka utworów. – Ojciec Święty był wzruszony, a kiedy stał między nami, nikt nawet nie śmiał wyjąć aparatu fotograficznego. „A zdjęć nie chcecie?” – zapytał nas Papież. Zrobiono nam wspólne zdjęcia, każdy z nas ma również indywidualną fotografię z Janem Pawłem II – opowiada Marian Wolny.

  Orkiestra wróciła do Watykanu 25 lipca 2007 roku, wracając z festiwalu w Cisternino. Wtedy nasi muzycy pomodlili się na grobie Jana Pawła II.

  Rybnicka Orkiestra planowała zagrać specjalny koncert na setne urodziny Jana Pawła II. Na razie projekt, z powodu pandemii, został zawieszony, ale MOD Rybnik do niego powróci.

   

  Źródło: Dom Kultury Rybnik-Niedobczyce

   
 • Galeria:

 • ADR

 • Koronawirus Blok
 • Komentarze:
 • 20.05.2020 12:31 nidobecki
  PAPST
  Ludzie dlaczego niema komentazy

 • 19.05.2020 13:30 Francek
  JAN PAWEL!!
  Temu czlowiekowi na kolanach dzienkowac,bo by nas ruski komunisty w europie zniszczyli.Pozdrawia

 • 19.05.2020 13:30 Francek
  JAN PAWEL!!
  Temu czlowiekowi na kolanach dzienkowac,bo by nas ruski komunisty w europie zniszczyli.Pozdrawia

 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.