Encyklopedia Rzeczy Śląskich
 • Ślązacy policzą się za pomocą ankiety

  18.05.2020

 • W przyszłym roku czeka nas Narodowy Spis Powszechny. Eurodeputowany z Rybnika Łukasz Kohut postanowił sprawdzić ile osób dziś deklaruje przynależność do narodowości śląskiej. W internetowej ankiecie znajdziecie także pytania dotyczące kultury czy historii regionu.

  Ta ankieta jest anonimowa, nie wymaga podania imienia i nazwiska czy innych poufnych danych. Potrwa do końca maja. Autorem jest eurodeputowany Łukasz Kohut, który ułożył pytania we współpracy z socjologami.

  - Zaczęło się od tego, że przed bramą komunistycznego obozu dla Górnoślązaków i Niemców „Zgoda” w Świętochłowicach mówiłem o kluczowym dla ludności śląskiej przyszłym roku. Odbędzie się bowiem kolejny Narodowy Spis Powszechny. Za poprzednim razem narodowość śląską zadeklarowało 847 000 osób. Wpadłem więc na pomysł, by w Internecie przebadać mieszkańców województwa pod kątem skojarzeń ze Śląskiem, wiedzą o naszej kulturze, historii oraz postawy europejskiej, czy są pro czy przeciwni dalszej integracji - zaznacza Łukasz Kohut.

  Ankieta liczy 23 pytania i była konsultowana z naukowcami. - Z wykształcenia jestem bowiem politologiem a nie socjologiem. Takie zatem pytania to nieco inna działka niż moja wyuczona specjalizacja – tłumaczy.

  Po dwóch tygodniach ankieta pojawiła się na stronie: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfRVZdjWgl9VoOD_ysLs8FtpnwoVJgCpXbHN-GmyB8JubbT8A/viewform?fbclid=IwAR2CQ0rM4OjLF153s6iPdrje6i6aM-vBVRB1WCoKwk5W4V4zTXURVWiEYJY

  - Liczyłem na raptem 1000 wypełnień formularza w ciągu miesiąca, bo ankieta jest dość długa. Okazało się, że już po dwóch dniach mieliśmy więcej odpowiedzi. Skala zainteresowania jest bardzo duża. Na chwilę obecną mamy już 3000 tysiące wypełnionych ankiet, a badanie potrwa do końca maja. Następnie planuję analizę odpowiedzi – mówi europoseł.

  Jak dodaje, ankiety są kopalnią, encyklopedią wiedzy o mieszkańcach województwa śląskiego. Ich publikacja nałożyła się w czasie z hejtem wobec Ślązaków w związku z wieloma przypadkami koronawirusa u pracowników kopalń. Być może dlatego eksplodowała ilość ankiet. Ludzie cieszą się, że mogą wziąć udział w takim badaniu.

  - Na razie przejrzałem część z nich. Około 75 procent osób zadeklarowało narodowość śląską, mając do wyboru jeszcze polską i niemiecką. Ponad 60 procent czuło się w swoim życiu dyskryminowanymi ze względu właśnie na tożsamość. Około 75 procent chce uznania śląskiego za język regionalny, a prawie 70 procent czuło się dyskryminowanymi z powodu używania śląskiej godki w przestrzeni publicznej – opowiada Łukasz Kohut.

  Są też pytania otwarte, np. z czym kojarzy się Śląsk? Bardzo często w odpowiedziach pada słowo „hajmat” (z niem. ojczyzna) pisane po polsku, śląsku. Następne częste skojarzenia to „dom”, „rodzina”, „region” - terminy bliskie każdemu Ślązakowi. Wielu uczestników wpisuje także słowo „tolerancja”. - Fajne, że jest to zgodne z moją wizją Śląska – przyznaje rybniczanin. Bardzo dużo osób, aż 80 procent, wypowiedziało się za dalszą integracją Śląska w ramach Unii Europejskiej. Co ciekawe, 52 procent uczestników ankiety chce wprowadzeniem euro. - To pokazuje, że pro europejskość Ślązaków jest większa niż w całej Polsce, gdzie poparcie dla wspólnej waluty sięga ok. 35 procent – stwierdza europoseł.

  Uczestnicy ankiety są z całego Śląsku, bardzo dużo z: Rybnika, Wodzisławia, Zabrza, Świętochłowic, Katowic, Opolszczyzny, a nawet z Wrocławia. Są też osoby mieszkające za granicą.

   
 • IrS

 • LEON - KOPIA
 • Komentarze:
 • 01.06.2020 08:34 Gornoślązak
  ankieta??
  Przychylam się do opinii Anny. Ja jak przyjdzie prawdziwy żywy ankieter z pełnomocnictwami, to oczywiście zaznaczę opcję "GÓRNOŚLĄZAK"....internet??? prawie najlepsze narzędzie oszustów, wyłudzaczy, itp. bezkarnych gnojków, bo "dochodzenia" odpowiednich(???) służb trwają zdecydowanie za długo

 • 30.05.2020 07:35 Anna
  Hmm
  Panie Łukaszu...a po 2-3 godzinach od kliknięcia dzisiejsza UB/SB/ABW...zapuka do drzwi i poprosi o weryfikację? Nie wierzyłam tamtej stalinowskiej komunie i jeszcze bardziej nie wierzę tej obecnej "demokratycznostalinowskiej"

 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.