Aktualności
 • Żory: otworzyli bibliotekę, muzeum 18 maja

  13.05.2020

 • Po konsultacji z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rybniku, Urząd Miasta Żory zdecydował, że Miejska Biblioteka Publiczna oraz Muzeum Miejskie zostaną otwarte dla mieszkańców.

  Biblioteka została uruchomiona wczoraj (12 maja), natomiast Muzeum Miejskie będzie można odwiedzić od poniedziałku, 18 maja. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Muzeów.

  Zarówno w Miejskiej Bibliotece Publicznej jak i w Muzeum Miejskim obowiązywać będą procedury, zapewniające bezpieczną obsługę odwiedzających.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rybniku rekomenduje uruchomienie jednostek kulturalnych w mieście Żory tj.: biblioteki i muzeum z zachowaniem obowiązujących wytycznych odnośnie bezpieczeństwa i higieny dla pracowników i obsługi – mówi Anna Ujma, pełnomocnik prezydenta ds. promocji, kultury i sportu.

  Główna siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, mieszcząca się na os. Pawlikowskiego PU-13, będzie otwarta w godzinach:
  PONIEDZIAŁEK 8:00-16:00,
  WTOREK-PIĄTEK 8:00-19:00,
  SOBOTA: nieczynne.

  Będzie można korzystać z niej na poniższych zasadach:
  - Na terenie Biblioteki może jednocześnie przebywać 10 użytkowników
  - Możliwe będą tylko zwroty i wypożyczenia zbiorów
  - Zwrócone zbiory podlegają 7-dniowej kwarantannie
  - Został zwiększony limit wypożyczeń książek do 12 szt
  - Wydłużony czas wypożyczeń:
    60 dni – książki, audiobooki
    14 dni – filmy, muzyka, gry planszowe
  - Możliwość rezerwacji online, telefonicznie lub e-mailowo (kontakt z konkretnym działem). Brak możliwości prolongaty
  - Możliwość składania zamówień w systemie online, w godzinach 20:00 - 7:00. Odbiór możliwy wyłącznie w następnym dniu roboczym
  - Brak możliwości wykonania ksera, druku lub skanu. Brak wolnego dostępu do półek
  - Czytelnia i Strefa Młodych oraz stanowiska komputerowe niedostępne
  - Wszystkie zajęcia stałe i wydarzenia pozostają odwołane.

  Póki co, nie wiadomo, kiedy uda się przenieść zbiory do nowej, pięknej siedziby przy ulicy Rybnickiej (naprzeciw parku).

  Filie Biblioteki pozostają zamknięte, będzie możliwość zwrotu książek w Centrali. Zostanie uruchomiony punkt zwrotu książek tuż przy wejściu oraz cztery stanowiska obsługi czytelników (2x Wypożyczalnia dla Dorosłych, Oddział dla Dzieci i Dział Multimediów).

  Przy stanowisku będzie mogła być tylko jedna osoba. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznych odległości od siebie w kolejce. Ponadto obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się na terenie Biblioteki oraz w swobodnym dostępie do zbiorów. Apelujemy o zastosowanie się do instrukcji osoby kierującej ruchem oraz zastosowanie środków ochrony indywidualnej.

  Muzeum Miejskie również wprowadzi nowe zasady dla odwiedzających. Będzie można się z nimi zapoznać na stronie internetowej Muzeum.

   
 • IrS

 • Koronawirus
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.