Aktualności
 • Od rana do godziny 17 stałam się nauczycielką

  13.05.2020

 • Rozmowa z Sonią Bohosiewicz, aktorką teatralną i filmową pochodzącą z Żor

  Aktorzy, artyści, tak jak wiele osób wykonujących inne zawody, siedzą w domach. Z pewnością nie jest to komfortowa sytuacja. Jak zmieniło się Pani życie w związku z pandemią koronawirusa?
  Zmieniło się w większości, dlatego, że moje życie toczyło się przede wszystkim wokół pracy. A ja od dwóch miesięcy nie pracuję w ogóle. Wydawałoby się, że takie wakacje będą chwilą odpoczynku, spokoju, radości, złapania oddechu, harmonii, ale tak nie jest. Wakacje są przymusowe i to jeszcze w atmosferze zagrożenia, choroby, negatywnych emocji, strachu.

  Mając jednak dużo wolnego czasu, można robić różne fajne rzeczy...
  Przypuszczam, jak wyobrażała sobie większość osób, że przeczytam zaległe książki, napiszę dużo stron w pamiętniku, obejrzę zaległe ambitne filmy, będę ćwiczyła jogę, oddam się medytacji i złapię inny obraz świata – dużo spokojniejszy, radośniejszy, pozbawiony stresu i codziennej zaganianej bieżączki. Okazało się, że z tego wszystkiego nic mi nie wyszło. Umiem tylko siedzieć i oglądać głupie seriale. Czasami zmuszę się do przebiegnięcia kilku kilometrów.

  W jakim stopniu to pomaga?
  Podczas biegu czuję się jak ryba znowu włożona na moment do wody. Jestem bowiem sobą w pędzie, biegu za celem. Kiedy wracam. do domu, zamiast tsunami endorfin zjawia się mała endorfinowa kałuża... Staram się w niej taplać, ale kałuża szybko wysycha. Po kilku minutach czuję się znowu tak samo, tak jak przypuszczam czuje się cały świat, czy bardzo źle.

  Zapewne Państwa synowie Teodor i Leonard uczą się pilnie w domu pod okiem mamy, która ma dużo wolnego czasu, bo nie musi chodzić do pracy...
  Moje dzieci mają problem z on-line'owymi spotkaniami. Jest to dla nich zbyt trudne, zbyt chaotyczne. Za zgodą szkoły, przy współpracy z psychologiem, postanowiliśmy, żeby dzieci nie uczyły się online. Dostaję ze szkoły materiały, które przerabiam z moimi synami. Od rana do godziny 17 stałam się nauczycielką.

  Mimo tak dużych zmian, zapewne ma Pani jakiś kontakt z wyuczonym zawodem. Aktorzy przecież grają online, muzycy koncertują. Trudno mi sobie wyobrazić, że Sonii Bohosiewicz mogłoby zabraknąć w tym gronie.
  Jak tylko rozpoczęła się sytuacja z koronawirusem, pomyślałam, że ludzie utknęli w domach, a zwłaszcza dzieci, i właśnie dzieci jest mi najbardziej żal. Dlatego postanowiłam czytać dzieciom bajki. Potem ten pomysł rozniósł się wśród innych aktorów. Cieszyłam się, że idea poszła w ludzi.

  Kogo Pani zainspirowała do czytania bajek?
  Bajki czyta już bardzo dużo osób: Dereszowska i Kożuchowska, Roznerski, Koroniewska, Koterski Michał oraz wiele, wiele innych. Namówiłam też do przeczytania bajek Tomka Kota i Olę Konieczną.

  Całą rozmowę z Sonią Bohosiewicz można przeczytać w dzisiejszych „Nowinach”.

   
 • IrS

 • LEON - KOPIA
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.