Sport
 • GKS Jastrzębie po testach

  07.05.2020

 • 7 maja w klubie GKS Jastrzębie odbyły się testy pod kątem obecności przeciwciał anty-SARS-CoV-2.

  Testy rozpoczęły się o godzinie 8:30 i trwały niemal 3 godziny. Każda osoba, która była poddana pobraniu próbki krwi, wchodziła do specjalnie przygotowanego pomieszczenia w momencie, kiedy poprzednia osoba już je opuściła i wsiadła do swojego samochodu. Aby badani nie mieli ze sobą kontaktu, każdy wyznaczony był na inną godzinę z 5-minutowymi odstępami.

  W badaniu nie wziął udziału jedynie pomocnik GKS-u Jastrzębie Michał Mydlarz, który w ostatnich dniach skarżył się na drobną infekcję i dla bezpieczeństwa postanowiono, że zostanie jeszcze kilka dni w domu rodzinnym, a badanie zostanie przeprowadzone w innym terminie.

  Z kolei skrzydłowy, Petr Galuška, który na co dzień mieszka w Czechach, aby móc pojawić się na czwartkowych klubowych testach, a także aby bez problemu kursować na treningi pomiędzy naszymi południowymi sąsiadami a Polską, musiał poddać się szczegółowemu badaniu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w swoim kraju, co oczywiście zostało uczynione.

  - Badania przeciwciał wykrywają przeciwciała IgM, czyli przeciwciała świeże i przeciwciała IgG, czyli przeciwciała starsze. Przeciwciała IgM są wykryte w momencie, gdy badany w trakcie pobierania próbki krwi przechodzi chorobę, a przeciwciała IgG w sytuacji, gdy choroba została już przebyta, osoba jest wyleczona i mając te przeciwciała, nabiera odporności na tego wirusa. Jeżeli w krwi pojawią się przeciwciała w IgM, wtedy konieczne będzie wykonanie badań PCR, czyli testów genetycznych, podczas których robi się wymaz z gardła lub nosogardzieli. Po takich badaniach ma się gwarancję, czy jest się jeszcze chorym, czy chorobę się już przeszło - wyjaśnia Katarzyna Szydło-Jankowska z Diagnostyki Laboratorium Medycznego.

  Źródło: GKS Jastrzębie

   
 • Galeria:

 • Koronawirus Blok
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.