Aktualności
 • Czechy: władze przedstawiły zasady luzowania obostrzeń

  02.05.2020

 • Od 11 maja nasi południowi sąsiedzi będą zmniejszali ograniczenia w handlu, usługach i życiu społecznym w ramach walki z epidemią koronawirusa. Określono sposoby funkcjonowania szkół, galerii handlowych, obiektów sportowych i kin.

  Zaplanowany na ten czas etap odmrażania gospodarki jest, zdaniem epidemiologów, ryzykowną operacją, która wymaga od wszystkich Czechów odpowiedzialności. „Odpowiedzialność zbiorową musimy zastąpić odpowiedzialności indywidualną” - powiedział w piątek wiceminister zdrowia, epidemiolog Roman Prymula. Rozwiązania, które mają być stosowane w placówkach handlowych oraz innych lokalach usługowych, przewidują utrzymywanie między ludźmi dystansu dwóch metrów oraz podwyższone wymogi higieny. Galerie handlowe muszą zapewnić, że przynajmniej jedna osoba z personelu będzie kontrolowała respektowanie przepisów – odległości, ale także dostępności środków dezynfekujących.

  Po 11 maja będą mogły funkcjonować ogródki przy restauracjach. Można będzie jeść i pić bez obowiązkowych w miejscach publicznych maseczek, ale restauratorzy mają pilnować, by odstępy miedzy gośćmi siedzącymi przy różnych stołach wynosiła półtora metra. Dotyczy to także osób, które będą przechodzić obok ogródka. Po każdym kliencie stół musi zostać zdezynfekowany. Nie wolno uruchamiać klimatyzacji i muszą działać toalety.

  Rząd wydał zgodę na rozpoczęcie działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych, w których personel musi także nosić maseczki ochronne oraz przyłbice. Podobne zasady mają obowiązywać rehabilitantów i masażystów oraz obsługę solariów. Na wprowadzone przepisy skarżą się m.in. fryzjerzy uważający, że przyłbice będą rozpraszać światło i tym samym deformować obrazy.

  Osobne regulacje związane są ze szkołami podstawowymi, do których mogą wrócić uczniowie ostatnich klas. Nauczyciele muszą zapewnić, aby uczniowie nie gromadzili się w jednym miejscu – przy szatniach lub przy wejściach do klas. Minister szkolnictwa Roman Plaga zapowiedział, że do poniedziałku każda szkoła otrzyma drogą elektroniczną przygotowany przez resort szczegółowy podręcznik postępowania i ograniczeń. Jednocześnie podkreślił, że powrót uczniów do szkół ma charakter nieobowiązkowy, a szkoły mają wznowić zajęcia przede wszystkim z uwagi na przygotowanie uczniów do egzaminów wstępnych do szkół średnich. Zajęcia mogą odbywać się w grupach do 15 osób, przy zachowaniu odległości między uczniami i nie będzie obowiązku zakładania w klasach maseczek. Także w przedszkolach nie będzie obowiązku ochrony nosa i ust.

  Działalność wznowią także galerie sztuki i muzea przy ograniczeniu do 100 osób liczby odwiedzających. Możliwe jest otwarcie kin i teatrów, ale zajęty może być co drugi rząd i zawsze jedno puste krzesło musi oddzielać widzów. W uroczystościach religijnych będzie mogło uczestniczyć do 100 osób. Podobne zasady dotyczą ślubów i pogrzebów.

  Piotr Górecki (PAP)

   
 • IrS

 • WCK Reggae
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Czechy: ponad 100 ofiar śmiertelnych koronawirusa

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.