Opinie
 • Piotr Masłowski: Panie Prezydencie

  01.05.2020

 • Panie Prezydencie, ile to już ludzi w historii pisało do Pana listy. Na przykład bardzo lubię to co napisał Boris Vian, a potem na nasze przerobił i zaśpiewał zespół Dezerter. Lubię także piosenkę "Pane prezidente" Jaromira Nohavicy. Tą z kolei zinterpretował i zmienił nasz (znaczy pszowski) Kuba Blokesz. Pewnie wielu innych pisało rzeczy jeszcze lepsze i mądrzejsze. A ja, tak jak i rzesza mi podobnych, ani pisać tak sprawnie nie potrafię, ani tym bardziej zaśpiewać. I dostanę i ja i każdy mój sąsiad list od Pana! W liście tym będzie karta, a na tej karcie miejsce na głos poparcia. Pewnie przyjdzie bez podpisu. Chociaż kto wie? Może znajdę w kopercie przewodni apel pełen oklepanych frazesów, a pod nim Pański podpis? W każdym razie ja listu nie wyrzucę. Nie będę dezerterem z tekstu Viana, chociaż nie mam pewnie prawa do takiego porównania. Oddam ten głos i wskażę na jednego z Pańskich oponentów. Pan wyśle mi do domu broń, najlepszą broń jaką mogę wyrazić sprzeciw. I wiem, że to naiwność. W czasach pandemii nie ma kampanii, bo ludzie boją się o życie i zdrowie. W takich warunkach wyjątkowo trudno o zmianę. To nie jest czas na dokonywanie wyborów, ale czas oczekiwania. Pański obóz polityczny kilka lat temu skarżył się w Brukseli na dławienie w Polsce demokracji, na jedynowładztwo, na dyktaturę mediów. I masz. To jedynowładztwo nosi oficjalnie Twoją twarz. I dlatego nie zmarnuję okazji, żeby zagłosować na kogo innego. Nie godzi się żerować na chorobie i śmierci.

   

  Przy okazji napomknę Panu o skrawku Rybnika. Mamy tu takie dzielnice, miejsca gdzie problemów społecznych jest jakby więcej. Ludziska, czyli ci pierwsi do oceniania innych, powiedzą, że to te obszary patologiczne. Dzieje się tam dobro i zło, a gdzieś między tym jest projekt rewitalizacji. Zaangażowane weń kobiety, jeszcze trzy lata temu były nastawione na to, że ktoś przyjdzie i zrobi. Prezydent, albo rycerz z bajki. Teraz same zrobiły. Uszyły tysiące maseczek dla rybnickich instytucji o które nie zadbało państwo.Uczyniły to za darmo. Panie Prezydencie - wiele mógłby się Pan od tych kobiet nauczyć. O tym jak to jest autentycznie dbać o słabszych, co znaczy wspierać. Jednak doskonale wiemy, że nie o troskę o biednych w najbliższych wyborach chodzi. I nie chodzi też o żadną Ojczyznę. Chodzi o utrzymanie władzy w wąskiej grupie ludzi do których należysz. Panie Prezydencie.

   

  Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   

   
 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • 05.05.2020 13:52 rzyt
  Ubi concordia, ibi victoria.
  Panie Piotrze Masłowski, trochę przerobię Pana tekst; Jednak doskonale wiemy, że nie o troskę o biednych w najbliższych wyborach chodzi. I nie chodzi też o żadną Ojczyznę. Chodzi o dorwanie się do władzy w wąskiej grupie ludzi do których należysz. Panie Prezydencie Masłowski. "Vulpus pilum mutat, non mores".

 • 03.05.2020 13:50 alojz
  nklnlknljn
  Do Ulrich: Jak nie masz nic do przekazania, to się nie odzywaj. Bo czytam twoje wypociny i ręce mi opadają

 • 01.05.2020 20:00 Urlih
  Lament
  Masłowski to ty jesteś tym rycerzem bo dużo masz z rycerza i jeszcze jedno rycerzu do roboty się weś bo te twoje wypociny aż w oczy szczypie pa

 • Czytaj także:
 • Łukasz Kohut: Kwiecień, którego nie było

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.