Historia
 • Opowieści chwałowickie Jana Krajczoka (ZDJĘCIA)

  30.04.2020

 • Ukazała się wciągająca książka o lokalnej historii Chwałowic w latach 1918 – 1947 powiązanej z dziejami Rybnika, Polski i Europy. To „pełnokrwista” beletrystyka”, której nie powstydziliby się najwięksi pisarze.


  Ireneusz Stajer

  Chwałowice mają szczęście do ludzi. Założone w XIII wieku, a w latach 1967-1973 miasteczko, wydały kilka fantastycznych osobowości, jak Jerzy Malcher – kurier ruchu oporu, as wywiadu brytyjskiego; Henryk Stefek - pierwszy polski sztygar na Donnersmarck-Grube czy Konrad i Emilia Brachmanowie, o których „Nowiny” pisały w styczniu.

  Mieszkańcy czuli się w Chwałowicach dobrze. Żyli familiarnie na styku górnictwa i rolnictwa. Ale nie zamknęli się w robotniczo – chłopskich sprawach. Chcieli od świata więcej, czemu sprzyjały wydarzenia historyczne pierwszej połowy XX stulecia.

  Historie prawdziwe

  Dr Jan Krajczok opisał to wszystko z perspektywy wielu dekad w książce „Opowieści chwałowickie. Dzieje Górnego Śląska (1918 – 1947) w losach mieszkańców Chwałowic”. Dostaliśmy wciągającą beletrystykę, którą zaczyna rozdział „Ku nowemu światu (1918 – 1922)”, a finalizuje „ Epilog (wiosna 2020)”. Ponieważ autor jest głęboko ukorzeniony w ziemi rybnickiej, pokazał nam przekonujący obraz międzywojnia, niemieckiej okupacji i pierwszych lat „po wyzwoleniu”.

  - Oparłem się na prawdziwych wydarzeniach, przedstawiając historie rzeczywistych postaci uwikłanych w trzy powstania śląskie, okres międzywojenny z jego twórczymi zmaganiami i kryzysem ekonomicznym oraz czas drugiej wojny światowej i dramatyczny okres powojenny - mówi dr Krajczok.

  Lokalną historię Chwałowic powiązał z dziejami Rybnika, Polski i Europy. W książce pojawiają się również znane postacie historyczne, jak: Wojciech Korfanty, Wilhelm II Hohenzollern, Józef Piłsudski, Winston Churchill czy Józef Stalin.

  Tajemniczy Oślizlok

  - Postacią spajającą wszystkie wątki jest tajemniczy Oślizlok – młynarz, którego wieku nie sposób określić, a bez którego mąki nie sposób się obejść – uśmiecha się Jan Krajczok.

  - Niewątpliwie przestrzeń historyczna Chwałowic stanowi ciekawe tworzywo dla dokonań literackich. Jest świetnym miejscem do obserwacji wielkich kulturowych i świadomościowych przemian, zwrotów akcji w obrębie pierwszej połowy XX wieku – zaznacza dr Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku. - „Opowieści chwałowickie” są typem twórczości pisarskiej, która może poszerzyć grono czytelników, także osób młodszego pokolenia, dotąd słabo zainteresowanych przeszłością swojego miasta i regionu – dodaje historyk.

  O autorze

  Dr Jan Krajczok urodził się w Czernicy (1969). Pracuje w IV Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Rybniku, ucząc literatury, filozofii i języka angielskiego. Mieszka w Chwałowicach z zoną Martyną i trojgiem dzieci. Jest autorem „Opowieści czernickich” oraz reportaży historycznych z regionu. Pisze ze swadą i dbałością o fakty.

  Promocja online

  Nowa rzeczywistość zmusza do nowych form komunikacji. Chwałowicki dom kultury zaplanował na kwiecień promocję książki o mieszkańcach dzielnicy, co nie jest niestety obecnie możliwe. W związku z tym, dyrekcja wpadła na pomysł, by „Opowieści chwałowickie” promować w Internecie, nie tylko za pomocą animacji na stronie instytucji, ale również poprzez wywiad na żywo z autorem transmitowany za pomocą konta Facebook.

  Rozmowę poprowadzą dyrektor DK w Chwałowicach – Karina Abrahamczyk-Zator i Małgorzata Krajczok, siostra autora, która pomagała mu gromadzić materiały do powieści.

  Książkę można kupić także w rybnickiej księgarni Orbita przy Rynku oraz zamawiając bezpośrednio u autora na adres e-mailowy: krajczok@op.pl

   
 • Galeria:

 • IrS

 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Nieznane listy Ursuli von Reiswitz do Fryderyka WielkiegoPlebejusz i krzyżacki mistrz, arcyksiążę Maksymilian (ZDJĘCIA)Jerzy Malcher, bohater z Chwałowic. Premiera filmu! (ZDJĘCIA)Opowieści czernickie szalonej Vali von RothSukces rybnickich licealistów w konkursie o ŚląskuRybnik: Przekazał do liceum mundur powstańczy (ZDJĘCIA)Od reformacji do rewitalizacji

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.