Opinie
 • Łukasz Kohut: Kwiecień, którego nie było

  29.04.2020

 • Trudny to moment dla wszystkich – także dla felietonistów. Tak naprawdę dopiero z perspektywy jakiegoś czasu będzie można ocenić co było zrobione dobrze, co było źle, który kraj zachował się odpowiednio, a który nie. Zaryzykuję.

   

  Jedno jest pewne – świat się zatrzymał, a jednocześnie sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się jak w kalejdoskopie, także w polityce, bo nie wiemy do końca jak zachowa się Jarosław Gowin i jego "Porozumienie", a sprawa wyjaśni się prawdopodobnie dopiero w najbliższym tygodniu. Podobnie jest z wyborami prezydenckimi i stanem nadzwyczajnym – mamy tutaj już niemal groteskę i kompletny chaos. Zdalne karty do głosowania są drukowane pomimo, że prawo nie zostało jeszcze zmienione. I to przez prywatną spółkę z niemieckim kapitałem. Buraczana czy bananowa republika – ciężko się zdecydować.

   

  Może jednak bananowa, bo w czasie kiedy śląski węgiel zalega na zwałach, państwowa spółka sprowadza tony węgla statkiem z Kolumbii. Związki tym razem specjalnie nie protestowały. Człowiek ma czasami ochotę walić głową w mur, patrząc na to co się dzieje i jak pandemia COVID19 zostaje wykorzystywana politycznie, żeby jeszcze mocniej wytresować polskie społeczeństwo. Jednego dnia maseczki są złe, drugiego konieczne, ale w zasadzie dopiero po tygodniu. Zamykają lasy i parki, ale później otwierają, żeby coś w końcu poluzować przed majowymi wyborami. Czy leci z nami pilot? Śmiem wątpić. Po trupach do władzy - jak dekadę temu.

   

  Z perspektywy naszego regionu, ale także z perspektywy śląskiego regionalisty skandaliczna jest sytuacja pracowników transgranicznych – napisałem już w tej sprawie do Premiera, do Komisji Europejskiej, zbieram poparcie czeskich i niemieckich Europosłów. Ludzie chcą, najzwyczajniej w świecie, pracować po drugiej stronie granicy - bo państwo polskie zwyczajnie nie zapewniło im wcześniej godnych warunków pracy (a raczej godnej płacy). I dodatkowo teraz zamknęło im granicę i możliwość zarobku. To jest ogromna grupa ludzi na Śląsku, ale nie tylko u nas. Najwyższa pora pozwolić im wrócić do pracy – bo za chwilę mogą jej nie mieć.

   

  Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   

   
 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Piotr Szereda: Siódma szprychaPiotr Masłowski: PostMatusiak: Udało się pozyskać miliony na inwestycje drogowe i szpital!

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.