Aktualności
 • Likwidacja Ryfamy, pracę stracą 204 osoby!

  24.04.2020

 • Trudno sobie wyobrazić Rybnik bez Ryfamy. A jednak zakład przy ulicy Chrobrego należący do Grupy Famur postawiono w stan likwidacji. To dzisiejsza (24 kwietnia) decyzja zarządu. Pracę stracą 204 osoby.

  Grupa Famur dopasowuje struktury produkcyjne do zmieniających się potrzeb rynkowych. W praktyce oznacza to m.in. likwidację oddziału w Rybniku i przeprowadzenie zwolnień grupowych, obejmujących 204 pracowników. Decyzję podyktowało spowolnienie gospodarcze, zwłaszcza w górnictwie oraz pandemia koronawirusa.

  „Zarząd FAMUR SA („Spółka”, „Emitent”) informuje, iż w dniu 24.04.2020 r. podjął uchwałę dotyczącą optymalizacji procesów produkcyjnych poprzez skoncentrowanie prowadzenia działalności w grupie produktowej przenośników zgrzebłowych w jednym zakładzie produkcyjnym i w ślad za tym postawienia w stan likwidacji oddziału D450 w lokalizacji Rybnik („Oddział”)” - czytamy w komunikacie.

  Zmiany mają ograniczyć negatywne skutki mniejszych zamówień w następstwie globalnego kryzysu wywołanego pandemią. Kontrahenci Famuru w kraju i zagranicą powstrzymują się bowiem z inwestycjami w maszyny i urządzenia górnicze, co szczególnie mocno dotknęło produkowanych w Rybniku przenośników zgrzebłowych.

  Firma wyliczyła, że w tym roku sprzeda przenośniki za około 8 mln zł, dla porównania w 2019 było to ok. 30 mln zł. Przychody mogą być jeszcze mniejsze wraz z pogarszaniem się sytuacji gospodarczej. Według zarządu sytuacja nie poprawi się w perspektywie krótko- ani średnio-terminowej.

  „W otoczeniu rynkowym następują istotne zmiany, co potwierdza również otrzymana 23 kwietnia 2020 roku informacja z Polskiej Grupy Górniczej o konieczności czasowego zawieszenia wykonywania umów między innymi na wcześniej zamówione maszyny i urządzenia – w tym również przenośniki zgrzebłowe - w następstwie wystąpienia w tym przedsiębiorstwie stanu siły wyższej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2” - czytamy dalej w komunikacie.

  Dlatego spółka dostosowuje strukturę organizacyjną do aktualnej sytuacji rynkowej. Koncentruje produkcję przenośników marki Nowomag i Ryfama tylko w jednym oddziale w Nowym Sączu. Likwidacja oddziału w Rybniku spowoduje zwolnienia grupowe 204 pracowników.

  Dzieje Rybnickiej Fabryki Maszyn Ryfama sięgają końca XIX wieku. Swój początek wzięła z małej kuźni założonej około 1893 roku. Na przełomie XIX i XX wieku dobudowana została odlewnia i warsztat mechaniczny. Fabryka przez lata produkowała na rzecz górnictwa.

   
 • IrS

 • Koronawirus Blok
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.