Aktualności
 • Radni zmieniają plan. Uderzają w kopalnię Paruszowiec

  23.04.2020

 • Rybniccy radni przy jednym głosie wstrzymującym się zmienili plan zagospodarowania przestrzennego, tak, by na terenie Paruszowca nie mogła zostać wybudowana kopalnia.

  Radni mieli szereg wątpliwości. - A co jeśli powstanie tam obiekt produkujący i magazynujący węgiel, a na to plan pozwala – zauważył radny Andrzej Sączek.

  Radny Michał Chmieliński chciał wiedzieć, czy możliwa będzie pozyskiwanie węgla ze złoża Paruszowiec bez budowy w tym rejonie kopalni czy szybu.

  - Żaden dokument planistyczny nie może uniemożliwić eksploatacji złoża węgla kamiennego, takiego ustalenia wprowadzić nie możemy. Poszczególne elementy naszej uchwały uniemożliwiają na tym terenie zakładu górniczego. Przykładowo objęliśmy ochroną szpalery lip czy buka pospolitego – odpowiadał Tomasz Cioch, pełnomocnik prezydenta miasta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej.

  Przy okazji nie obyło się bez politycznych uszczypliwości. - Prezydent na początku nie był po właściwej stronie mocy - nie omieszkał przypomnieć radny PiS Arkadiusz Szweda. Chodzi o to, że kilka lat temu
  Urząd Miasta Rybnika zorganizował konferencję prasową, na której firma Bapro przedstawiała swoje plany dotyczące budowy kopalni.

  - Co spowodowało, że prezydent zmienił zdanie? - drążył radny Andrzej Sączek. Dopytywał też, czy zmiany wprowadzone przez radę miasta nie zostaną zakwestionowane przez wojewodę.

  - Radni PiS-u chcieliby przedstawić prezydenta jako kogoś, kto sprzeciwia się mieszkańcom. Trzeba ważyć interesy gospodarcze i społeczne. Po analizach interesy społeczne przeważyły. Nie może być tak, że przychodzi inwestor i sygnalizuje, że chce rozpocząć jakąś działalność, i najpierw słyszy: nie – odpierał prezydent Piotr Kuczera.

  - Trudno mi się odnieść do nadzoru prawnego wojewody, zakładam, że uwag nie będzie, chociaż żyjemy w takiej rzeczywistości, że wszystko jest możliwe – dodał.

   
 • ADR

 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Kopalnia Paruszowiec - dziś radni chcą ją zablokowaćWraca sprawa budowy kopalni na ParuszowcuRybniccy radni wystąpili przeciw specustawie

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.