Aktualności
 • Zwolnienia grupowe, coraz więcej osób traci pracę!

  09.04.2020

 • Spełniają się niestety przewidywania ekspertów. Koronawirus mocno uderzył w gospodarkę. Coraz więcej osób dotykają zwolnienia grupowe. Działająca w Żorach i Warszowicach firma JBG-2 zgłosiła zamiar redukcji 205 pracowników.


  Ireneusz Stajer

  O ile w styczniu firmy w województwie śląskim dały wypowiedzenia 106 osobom, w lutym 370, to w kwietniu już 642. Lawina ruszyła w kwietniu. W ciągu kilku dni zarejestrowało się jako bezrobotni już... blisko 2 tysiące osób!

  Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, od początku marca do 6 kwietnia wpłynęło 1170 zgłoszeń pracodawców o planowanych zwolnieniach grupowych. W lutym było to 370 zgłoszeń, a w styczniu 106.

  - Ilość zgłoszeń jest rzeczywiście większa niż w poprzednich miesiącach, ale nie jest bardzo duża. Zdarzały się bowiem miesiące, choćby w zeszłym roku i dwa lata temu, że ilość zwolnień grupowych była podobna – komentuje Aleksander Kaczor, rzecznik prasowy WUP. - Poza tym zgłoszenie zamiaru nie oznacza jeszcze zwolnienia z pracy. Terminy są różne, np. do 30 czerwca, a nawet w grudniu. To nie jest tak, ze ludzie starca pracę do tygodnia czy dwóch. Ten proces z całą pewnością rozłoży się w czasie – dodaje rzecznik.

  Powiatowe urzędy pracy nie chcą wskazywać firm, które zgłosiły zwolnienia grupowe, by nie siać paniki. Najwięcej zaplanowano w Katowicach i powiecie częstochowskim. Mowa między innymi o Famurze, który planuje zwolnić około 84 osoby, w tym cztery z oddziału w Rybniku. To największy w Polsce producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego: górnictwa głębinowego i odkrywkowego oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

  Firma JBG-2 z Warszowic w powiecie pszczyńskim, wytwórca urządzeń chłodniczych dla handlu i gastronomii, zgłosiła zamiar zwolnienia 205 pracowników z działów administracji i produkcji. To największa liczba osób, które planuje zwolnić jednorazowo pracodawca w województwie śląskim. Fora internetowe aż huczą od postów na ten temat. - Dopiero się zaczyna kryzys a nasza firma redukuje pracowników. Brawo Brawo – pisze np. Robert.

  Jako pierwsi otrzymaliśmy informację z firmy JBG-2 i wystąpiliśmy z prośbą o wykazanie stanowisk i miejsc zamieszkania tych osób. Chodzi o to, byśmy mogli powiadomić urzędy pracy, których te zwolnienia będą dotyczyły. Mamy informację o 64 wręczonych wypowiedzeniach, skutkujących w dwóch terminach: 30 kwietnia i 30 czerwca – mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Zatrudnienie straciły osoby z: Jastrzębia-Zdroju, Żor, powiatów pszczyńskiego i mikołowskiego, cztery z Rybnika. Większość spośród nich dotyczy stanowisk produkcyjnych.

  - Osoby te nie są jeszcze zarejestrowane w urzędach pracy. One napłyną dopiero do naszych rejestrów z początkiem maja i lipca. Prosiliśmy firmę również o to, by informowała nas o kolejnych zwolnieniach – wskazuje szefowa pszczyńskiego PUP. Prezes JBG-2 nie komentuje sprawy zwolnień grupowych w firmie.

  Jak ustalił portal https://www.slaskibiznes.pl/, drugą co do wielkości redukcję zamierza przeprowadzić producent mebli Pres Mebel z Częstochowy – 142 osób. Inny producent mebli – Kabex z Janowa w powiecie częstochowskim zwolni 100 osób, a powiązana z nim firma Kabex Plus sprzedająca drewno i materiały budowlane - 50 osób. W Katowicach redukcja ma dotknąć co najmniej 140 osób. Poza Famurem do urzędu pracy wpłynęły zgłoszenia z firm m.in.  sieci butików z odzieżą damską Camaieu Polska Sp. z o. o i polskiej firmy z branży turystycznej eSky SA.

  Liczne redukcje zatrudnienia będą w sklepach odzieżowych, które z dnia na dzień straciły klientów. - Mamy tutaj bardzo różne branże, głównie usługowe np. przedsiębiorstwo rozrywkowe – informuje rzecznik WUP. Dodaje, że na dzień 6 kwietnia żadnych zwolnień grupowych nie zaplanowały firmy Jastrzębia-Zdroju, Żor, powiatów rybnickiego, wodzisławskiego i raciborskiego oraz Orzesza.

  Czy przytoczone liczby są pierwszą oznaką kryzysu? - Za wcześnie na taką ocenę. W marcu zarejestrowało się w urzędach pracy mniej osób niż w styczniu i lutym. Dotyczy to wszystkich, w tym nie tracących pracę w ramach zwolnień grupowych. Natomiast w pierwszych dniach kwietnia zarejestrowało się już około 1800 osób, a w całym marcu około 10 tysięcy. To może być pierwsza oznaka kryzysu, który odbije się na rynku pracy. Z pewnością ilość rejestracji będzie rosła – przyznaje rzecznik WUP.

  Oświadczenie Grupy Famur

  „Grupa FAMUR w związku ogólnoświatowym spowolnieniem gospodarczym i nakładającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce związaną z globalną pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 / COVID-19 zdecydowała o przeprowadzeniu procesu dostosowania struktury organizacyjnej do rzeczywistych potrzeb rynkowych. Optymalizacja istniejących struktur biznesowych wiąże się z redukcją 84 etatów w funkcjach wspierających zlokalizowanych w Centrali Spółki. Pracownicy objęci redukcją zatrudnienia otrzymają pełne wsparcie ze strony FAMUR S.A. w postaci programu outplacementu i gwarantowanych odpraw. Władze Spółki liczą, że sytuacja zarówno epidemiologiczna jak i rynkowa ulegną poprawie w najbliższej przyszłości, co pozwoli wrócić do standardowego modelu działania operacyjnego Grupy – czytamy w przesłanym redakcji „Nowin” komunikacie.

  Więcej w środowych „Nowinach”.

   
 • IrS

 • Skok Stefczyka
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.