Opinie
 • Piotr Masłowski: Post

  08.04.2020

 • Dziecko się uczy. Siedzi przy stole z ekierką i kątomierzem. Rozwiązuje zadania z matematyki zadane przez nauczyciela zdalnie, czyli przez komputer. Ze zdumieniem odkrywa, że suma kątów w każdym czworokącie wynosi 360°. Z czasem odkryje, że podobne reguły dotyczą także innych wielokątów. Czegokolwiek nie wymyśli, czy będzie to romb kwadrat czy trapez, jakkolwiek nie namaluje czworokąta zawsze wyjdzie 360. Proste przyrządy kreślarskie pozwalają dotknąć cudu. Jest w tym jakaś magia, magia która pokazuje, że ktoś to wszystko zaplanował. Jakieś ukryte, ale mądre reguły kierują tym światem. Jest w nim sens i porządek. Dla dziecka jest to dowód na istnienie Boga.

   

  Rodzic patrzy na Dziecko i się martwi. Martwi się tym jak dalej będzie wyglądała zdalna nauka i co ona wnosi. Co z jego przyszłością? Pandemia koronawirusa tak szybko i skutecznie wywróciła świat do góry nogami. Masowo umierają mieszkańcy północnej części Włoch. Dlaczego tam? Tej bogatszej części Italii, tej z lepszą medycyną, tej będącej jądrem bogatej Unii Europejskiej. Jaki to ma sens? Umierają bogobojni seniorzy w doskonale wyposażonych domach pomocy, a wirus nie dziesiątkuje uchodźców tłoczących się w prymitywnych obozach na turecko-greckiej granicy. Wirus niesie się jak chce i kiedy chce bez jakiegoś sensu przyczynowo-skutkowego. Cała nauka i wiedza, wszystkie procedury nagle okazały się na nic. Świat jest wielkim chaosem, a my cząsteczkami rzuconymi w jego objęcia byle jak i byle gdzie. Jak i gdzie szukać tutaj mocy sprawczej? Jak wierzyć w istnienie troskliwego Ojca? Rodzic myśli sobie, że Boga nie ma. Nawet jeśli kiedyś był i zaplanował świat to wydaje mi się, że nie ma go tu i teraz.

   

  Wstrzemięźliwość od pokarmów, umartwianie się, refleksja to powszechna praktyka służąca oczyszczeniu i doskonaleniu duchowemu. To droga ku Bogu. W tym roku chrześcijanie będą przeżywali okres postu inaczej niż zwykle. Mniej będzie w nim tradycyjnych obrzędów, pewnie mniej też konsumpcji. Dla nas wszystkich, wierzących i nie, ten czas jest doskonałą okazją do refleksji nad sensem życia i tego co z nim robimy. Ten konflikt budzącej się wiosny, pulsującego w nas życia i pustek na ulicach, smutku wynikającego z choroby i śmierci zmieni nas na zawsze. Oby był to dla nas także czas dobrych wniosków.

   

  Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   

   
 • Eko-okna czerwiec 2020
 • Komentarze:
 • 11.04.2020 17:51 456
  Im post
  Nam nadzieje ze Nowiny pałacom Ci inc panie wice za te felietony w każdym bać razie poproś o podwyżkę należy ci się serwus

 • 08.04.2020 22:13 antyateista
  Czas na refleksję
  Ten czas pokazuje co w życiu jest ważne.

 • 08.04.2020 18:03 realista
  123
  Mądraliński ateista znowu w akcji z Bogiem w tle. Jak zawsze żenada

 • Czytaj także:
 • Marek Krząkała: Zostań w domuGrzegorz Matusiak: Święty Jan Paweł II

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.