Adam Pietryga podczas tradycyjnego wypieku chleba w swoim historycznym piekaroku z 1903 roku / Archiwum
Adam Pietryga podczas tradycyjnego wypieku chleba w swoim historycznym piekaroku z 1903 roku / Archiwum

Ślązacy także znaleźli sposób na koronawirusa. Od kwietnia Ślōnski Sztwortek przenosi się ze stacjonarnego halo! Rybnik do internetu.

W czwartek odbędzie się 21. już tref (edycja), ale pierwszy raz w formie elektronicznej. Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich, we współpracy z Zabytkową Kopalnią Ignacy i halo! Rybnik zaprasza więc 9 kwietnia (Wielki Czwartek) o godzinie 18 na swój kanał Youtoube, gdzie Adam Pietryga opowie o tradycji wypiekania chleba i „ô swojim piekaroku”. “Ôkruszki historyje Gōrnego Ślōnska” - tak zatytułował prezentację znany regionalista, który prowadzi w Chwałowicach “Skansen na wagę chleba”. Prezentację będzie można obejrzeć również poprzez strony internetowe: https://www.dursmlodzi.org.pl, www.facebook.com/demokratyczna.unia.regionalistow.slaskich.

- Kolejne spotkania w ramach Ślōnskigo Sztwortku też będą w internecie, aż do wygaśnięcia epidemii koronawirusa – zapowiada Józef Porwoł, prezes DURŚ z siedzibą w Rybniku.

Adam Pietryga zasłynął na całą Polskę jako "Adam od chleba", bowiem sam wybudował piec chlebowy na wzór tego z 1903 roku i zaczął wypiekać takie chleby, jakie się piyrwej robiyło. Ale to jest tylko część jego przebogatej pasji. - Od urodzynio czuja się przede wszystkim Ślonzokym. Zawsze sie w doma godało po ślonsku, opowiadało o ślonskich dziejach i przodkach. Bardzo dobrze też pamiętam ze szkoły te czasy, kiedy zabraniano nam godać, tym bardziej jednak trzymało mnie to przy Śląsku – opowiadał „Nowinom”.

Z miłości do Śląska wyrosła jego największa pasja: zbieranie pamiątek przeszłości. Dzisiaj kolekcja pana Adama liczy dziesiątki starych narzędzi, maszyn, instrumentów, mebli, książek i rozmaitych sprzętów. Część można oglądać w ogródku, część na podwórku i w stodole. Większość jednak znajduje się w specjalnie wybudowanej wiacie, która jest prawdziwą izbą pamięci. Nic dziwnego, że chętnie zaglądają tutaj mieszkańcy, przedszkolaki i uczniowie z nauczycielami. Odbywają się też tutaj regionalne spotkania, a nawet dożynki.

Galeria

Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz