Encyklopedia Rzeczy Śląskich
 • Adam Pietryga we Wielgi Sztwortek ô chlebie

  04.04.2020

 • Popularny cykl Ślōnski Sztwortek przenosi się z halo! Rybnik do internetu. Tym razem znany regionalista Adam Pietryga z Chwałowic opowie o tradycji wypiekania chleba i „ô swojim piekaroku”. Prezentację będzie można obejrzeć m.in. na Youtube.

  Ślązacy także znaleźli sposób na koronawirusa. Od kwietnia Ślōnski Sztwortek przenosi się ze stacjonarnego halo! Rybnik do internetu.

  W czwartek odbędzie się 21. już tref (edycja), ale pierwszy raz w formie elektronicznej. Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich, we współpracy z Zabytkową Kopalnią Ignacy i halo! Rybnik zaprasza więc 9 kwietnia (Wielki Czwartek) o godzinie 18 na swój kanał Youtoube, gdzie Adam Pietryga opowie o tradycji wypiekania chleba i „ô swojim piekaroku”. “Ôkruszki historyje Gōrnego Ślōnska” - tak zatytułował prezentację znany regionalista, który prowadzi w Chwałowicach “Skansen na wagę chleba”. Prezentację będzie można obejrzeć również poprzez strony internetowe: https://www.dursmlodzi.org.pl, www.facebook.com/demokratyczna.unia.regionalistow.slaskich.

  - Kolejne spotkania w ramach Ślōnskigo Sztwortku też będą w internecie, aż do wygaśnięcia epidemii koronawirusa – zapowiada Józef Porwoł, prezes DURŚ z siedzibą w Rybniku.

  Adam Pietryga zasłynął na całą Polskę jako "Adam od chleba", bowiem sam wybudował piec chlebowy na wzór tego z 1903 roku i zaczął wypiekać takie chleby, jakie się piyrwej robiyło. Ale to jest tylko część jego przebogatej pasji. - Od urodzynio czuja się przede wszystkim Ślonzokym. Zawsze sie w doma godało po ślonsku, opowiadało o ślonskich dziejach i przodkach. Bardzo dobrze też pamiętam ze szkoły te czasy, kiedy zabraniano nam godać, tym bardziej jednak trzymało mnie to przy Śląsku – opowiadał „Nowinom”.

  Z miłości do Śląska wyrosła jego największa pasja: zbieranie pamiątek przeszłości. Dzisiaj kolekcja pana Adama liczy dziesiątki starych narzędzi, maszyn, instrumentów, mebli, książek i rozmaitych sprzętów. Część można oglądać w ogródku, część na podwórku i w stodole. Większość jednak znajduje się w specjalnie wybudowanej wiacie, która jest prawdziwą izbą pamięci. Nic dziwnego, że chętnie zaglądają tutaj mieszkańcy, przedszkolaki i uczniowie z nauczycielami. Odbywają się też tutaj regionalne spotkania, a nawet dożynki.

   
 • Galeria:

 • IrS

 • Koronawirus Blok
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.