Aktualności
 • Zarażeni z Wodzisławia przewożeni do Raciborza i Tychów (ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA)

  03.04.2020

 • Spośród 45 zakażonych koronawirusem w wodzisławskim szpitalu aż 25 osób to lekarze, pielęgniarki i salowe. Chorzy przewożeni są do szpitali jednoimiennych w Raciborzu i Tychach.

  AKTUALIZACJA,godz. 15.

  Zakażonych wirusem jest 46 osób z oddziału szpitala w Wodzisławiu Śląskim. To 20 pacjentów oraz 26 osób personelu. Wykonano w sumie 71 wymazów. Szpital oczekuje na pozostałe wyniki.Testy na obecność koronawirusa zostaną wykonane wszystkim pracownikom szpitala.

   

  AKTUALIZACJA

  - Wszyscy członkowie rodzin zakażonych pacjentów i personelu, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, są w kwarantannie. Decyzję wydał sanepid - poinformował dyrektor Szpitali w Wodzisławiu i Rydułtowach Krzysztof Kowalik. O tym, kto pozostaje w domu a kto trafi do specjalnego miejsca izolacji zarażonych decyduje sanepid.

  Zarażona część pacjentów dodatnich przewożona jest jeszcze na oddziały chirurgiczne szpitali zakaźnych w Raciborzu i Tychach. Natomiast ci, którzy nie wykazują żadnych objawów choroby, będą odbywali kwarantannę na oddziale lub w ośrodku kwarantannowym.

  - Możliwe, że pozostaniemy przy tych miejscach w Rydułtowach, choć sanepid może wskazać inne miejsce. Tego jeszcze nie wiem.
  Na oddziale chirurgii pozostaną też oczywiście pacjenci ujemni wymagający opieki medycznej - chirurgicznej, którzy będą oddzieleni od osób przebywających na kwarantannie - mówi dyrektor Krzysztof Kowalik. - O godzinie 2 w nocy rozmawiałem z ordynatorem. Spośród pacjentów przeznaczonych do przewiezienia, nikt nie był w takim stanie, by mogło się wydarzyć coś nieprzewidywalnego. Mieliśmy dwóch chorych, którzy są w ciężkim stanie niezwiązanym z koronawirusem. Zakażony SARS CoV-2 jest jeden z nich i został przewieziony do szpitalna jednoimiennego już we wtorek - dodaje.

  25 osób z personelu trafiło na kwarantannę. Są to lekarze, pielęgniarki i salowe. Szpital jest zamknięty nie ma przyjęć, poza oddziałem pediatrycznym w Rydułtowach, który ma oddzielny budynek. Działa w nim jeszcze nocna i świąteczna opieka medyczna. Wszystkie pozostałe komórki są zamknięte dla przyjęć z zewnątrz.

  Po zamknięciu obu placówek w powiecie wodzisławskim, pacjenci kierowani są do szpitali w Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku i Żorach.

  Skąd wzięły się te zakażenia? Dyrektor mówi, że niekoniecznie od pacjenta przywiezionego ze szpitala w Raciborzu, bo było to ponad dwa tygodnie temu. W oddziale nie wykazywał żadnych objawów. Szef szpitala zapewnia, że nie ma objawów i nie miał kontaktu z zakażonymi, więc pracuje w miarę normalnie – na ile pozwala nadzwyczajna sytuacja.

   

  Przypomnijmy, we wtorek wieczorem okazało się, że jeden z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej szpitala w Wodzisławiu ma koronawirusa. Natychmiast po zdiagnozowaniu pacjent ten został z Wodzisławia Śl. przewieziony do szpitala zakaźnego w Raciborzu. Oddział zamknięto, a cały personel i pacjentów poddano testom. Wszyscy musieli zostać w szpitalu. 

  W czwartek potwierdziło się, że u 31 osób testy są pozytywne. To zarówno personel, jak i pacjenci szpitala. W nocy z czwartku na piątek liczby zaczęły rosnąć!  Na godzinę 2:00 potwierdzono 45 przypadków, w tym 20 pacjentów oraz 25 osób personelu. 

   

  A to jeszcze może nie być koniec. Bo wykonano w sumie 71 wymazów. Szpital oczekuje na pozostałe wyniki...

   

  Na terenie szpitala prowadzone jest postępowanie epidemiologiczne. Pobrano próbki do badań od kolejnych osób. Pomieszczenia poddano dezynfekcji. Zaostrzono też rygory sanitarno-epidemiologiczne na pozostałych oddziałach.

   

  Od 2 kwietnia godziny 23.00 czasowo zawieszone zostały przyjęcia pacjentów w Izbach Przyjęć oraz we wszystkich oddziałach szpitalnych  w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach do odwołania, za wyjątkiem oddziału pediatrii w Rydułtowach oraz Poradni POZ Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu i Rydułtowach.

   
 • Galeria:

 • IrS

 • Koronawirus Blok
 • Komentarze:
 • 03.04.2020 09:14 hanek
  dyrektor mówi tak, jak mu kazali
  "Dyrektor mówi, że niekoniecznie od pacjenta przywiezionego ze szpitala w Raciborzu, bo było to ponad dwa tygodnie temu." Objawy chorobowe pojawiają się od 14 - 28 dni po zakażeniu, średnio po 21 dniach. "Zarażony pacjent przyjechal ponad dwa tygodnie temu - panie dyrektorze, to na 100% od niego. BTW. Szpitale w Polsce są już teraz zamykane (wodzisławski wcale nie jest pierwszy czy drugi). Co będzie z końcem kwietnia, czyli wtedy, kiedy można się spodziewać, że epidemia pokaże u nas swoje prawdziwe oblicze?

 • Czytaj także:
 • 45 zarażonych w wodzisławskim szpitalu! (AKTUALIZACJA)Służby medyczne: Zarażonych 461 osóbCzwartek: Nowe ofiary koronawirusaWHO: 95 proc. ofiar koronawirusa w Europie skończyło 60 latPierwszy przypadek koronawirusa w Wodzisławiu Śląskim

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.