Sport
 • Dziewiąty Memoriał Czesława Fojcika

  24.03.2020

 • W sobotę, 7 marca na hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żorach spotkało się 15 drużyn, które przyjechały praktycznie z całego Śląska a nawet z Olkusza, aby rywalizować w kolejnej edycji Memoriał Czesława Fojcika.

  10 godzin, 24 mecze
  W czasie dziesięciu godzin rozegrano 24 mecze. Większość z nich stała na bardzo wysokim poziomie i dostarczyła kibicom wielu emocji. Celem turnieju było uhonorowanie wybitnego siatkarza i trenera. Po zaciętym meczu finałowym okazały puchar zdobyła drużyna AKS Kew-Laur-Bud Tawerna Pub Rybnik, która pokonała ubiegłorocznych finalistów, drużynę Aniołki Lewiuttiego Tychy. Wartością dodaną dziewiątego Memoriału jest kwota 8223 złotych (nie jest to ostateczna kwota) zebrana z wpisowego i uzyskana z aukcji pamiątek sportowych (którą przygotował i prowadził Grzegorz Studnik). Kwota ta w całości przeznaczona jest na pomoc w leczeniu Pawła Reka.
  Nagrodę MVP odebrał Piotr Janik rozgrywający drużyny AKS Kew-Laur-Bud Tawerna Pub Rybnik.
  – W imieniu całej braci siatkarskiej chcemy podziękować wszystkim zaangażowanym w zakresie organizacji memoriału. Szczególne słowa podziękowania należą się Tadeuszowi Bonkowi oraz Grzegorzowi Studnikowi za koordynowanie całością oraz sędziom Śląskiego Związku Piłki Siatkowej pod kierunkiem Wojciecha Maroszka i Marka Budzika, którzy dzielne prowadzili cały turniej. Równie dzielnie pracowała młodzież MUKS Sari Żory i Szkoły Podstawowej nr 3 w Żorach, która obsługiwała stoliki sędziowskie – słyszymy w żorskim MOSIRze.

  Tak było
  Historia Memoriału sięga 17 marca 2007 r. kiedy to na hali sportowej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku rozegrano po raz pierwszy otwarty turniej piłki siatkowej mężczyzn GLORIA VICTIS. Turniej ten zorganizowała Amatorska Liga Piłki Siatkowej Rybnik żeby wesprzeć (również finansowo) siatkarza Zygmunta Barylaka, który uległ ciężkiemu wypadkowi i walczył o powrót do zdrowia. Turniej z udziałem 13 ekip udał się znakomicie i zaowocował konkretną kwotą. – W roku 2009 ciężko zachorował nasz kolejny kolega Czesław Fojcik. Wydaje mi się, że pomysłodawcą zagrania Turnieju GLORIA VICTIS dla Cześka był Grzegorz Studnik, nauczyciel WF-u, kolega Cześka z Gimnazjum nr 4 w Rybnickiej Kuźni, w którym razem pracowali. O ile pamiętam Grzegorz zwrócił się z tym pomysłem do mnie ja z kolei nawiązałem kontakt z MOSiR-em żorskim… Ale może było dokładnie odwrotnie – nie pamiętam! Ważne, że w żorskim MOSIR pracuje Marek Utrata (wicedyrektor) który jest sercem Memoriału od samego początku. Trzeba podkreślić wielką rolę żorskiego MOSiRu i Marka Utraty, gdyby nie oni tej imprezy by nie było. 2 stycznia 2010 dla Cześka zagrały 33 drużyny – tłumaczy Tadeusz Bonk. – Niestety, niedługo później Czesiek zmarł, ale postanowiliśmy kontynuować tradycję Turniejów GLORIA VICTIS i nazwaliśmy je Memoriałami Czesława Fojcika – dodaje Bonk.
  17 i 18 września 2011 dla Patrycji zagrało 13 drużyn, 10 listopada 2012 dla Filipa 20 drużyn, 10 listopada 2013 dla Michała 19 drużyn, 9 listopada 2014 dla Mai 17 drużyn, 20 marca 2016 dla Bartka 29 drużyn, 12 marca 2017 dla Kornelii 20 drużyn, 4 marca 2018 dla żorskich trojaczków 19 drużyn, 3 marca 2019 dla Łukasza 16 drużyn, 7 marca 2020 dla Pawła 15 drużyn.
  – Rozgrywając kolejne Memoriały realizujemy trzy główne cele: honorowanie wybitnego siatkarza i trenera. GLORIA VICTIS: co roku gramy dla jakiegoś młodego człowieka, który walczy o powrót do zdrowia. Zawsze cały dochód z wpisowego oraz z aukcji pamiątek sportowych (i nie tylko) przeznaczamy na pomoc w leczeniu tej osoby. Sportowa – siatkarska rywalizacja na wysokim poziomie. Od lat na nasz turniej przybywają bardzo mocne drużyny nie tylko ze Śląska i nie tylko związane z naszą amatorską ligą – kończy Tadeusz Bonk.

  Wyniki końcowe 9. Memoriał Czesława Fojcika:
  1. AKS Kew-Laur-Bud Tawerna Pub Rybnik
  2. Aniołki Lewiuttiego Tychy
  3. Floorsky Pastrzębie Pawłowice
  4. Łomacze Orzesze
  5. Team Prezesa Radlin
  6. Koledzy z budowlanki Żory
  7. Koparki Jacka Rybnik
  8. SET-MIX Team Rybnik
  9. Volley Żory
  10. KS Triumf Nakło Śląskie
  11. ANIMAG CKZiU NR.1 Racibórz
  12. Dajcie nam wygrać Katowice
  13. GAPa Rybnik
  14. Kurza Pała Top Ten Rybnik
  15. Volley Kumple Olkusz

   
 • (MP)

 • Koronawirus
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.