Aktualności
 • Jastrzębie szyje maseczki dla szpitali i seniorów

  23.03.2020

 • Mieszkańcy szyją maseczki. Trafiły już do przychodni, szpitali oraz do seniorów! W rozwożeniu pomagają harcerze. W poniedziałek setka maseczek trafiła do przychodni przy ulicy Górniczej w Jastrzębiu-Zdroju. W tym tygodniu 300 maseczek zostanie dostarczonych do szpitala wojewódzkiego. 400 maseczek odebrali harcerze. Przekazują je m.in. seniorom.

  Akcja objęła już kilkadziesiąt osób. Szyją ci, którzy mają trochę czasu, zdolności manualne, ale przede wszystkim chęci. Wykorzystują certyfikowane, bezpieczne materiały, które dostarczają sponsorzy.

  Jak podkreślają społecznicy - to nie są maseczki, które chronią przed koronawirusem. To maseczki pierwszej potrzeby lub ochrony osobistej przede wszystkim dla personelu medycznego. Albo dla starszych, schorowanych osób.

  Mogą trafić do placówek, które są wyposażone w sterylizatornię albo pralnię. Przed użyciem muszą bowiem zostać wysterylizowane lub wyprane. Bo nie chodzi o to, by stworzyć granat epidemiologiczny, tylko przedmiot ochrony osobistej. Gdy trafiają do osób prywatnych – są już odpowiednio wysterylizowane.

  Zaczęło się od Moniki Makos, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 20. - Uszyłam maseczki na charytatywny kiermasz, który miał się odbyć w naszej szkole. Niestety, impreza nie odbyła się, bo szkoły zamknięto. Przekazałam więc te maseczki szpitalowi przy ulicy Żeromskiego w Krakowie, ponieważ tam przyjmowano je na oddział pediatryczny – mówi nam pani Monika.

  Kiedy pani Monika dowiedziała się, że jastrzębscy harcerze robią zakupy seniorom, zgłosiła się do hufca ZHP z propozycją, że może uszyć maseczki dla nich lub dla seniorów. W międzyczasie na Facebooku ruszyła grupa, która rozpropagowała inicjatywę.

  - Można włączyć się w akcję bez wychodzenia z domu. Harcerze dostarczają zainteresowanym materiał skrojony pod konkretną liczbę maseczek. Potem odbierają gotowe maseczki. Ja zbieram zamówienia, robię wywiad, kontaktując się z przełożonymi oddziałów bądź osobami odpowiedzialnymi w placówkach medycznych za bhp. Wydajemy też maseczki prywatnym osobom, które mają np. kogoś chorego onkologicznie, oraz seniorom. W takich przypadkach o sterylizację zadbają sami harcerze – tłumaczy Monika Makos.

  Jastrzębski hufiec ZHP przygotował również punkt wydawania materiałów i odbierania maseczek. Jeśli ktoś nie jest w stanie dotrzeć do punktu, społecznicy wysyłają tzw. mobilnych wolontariuszy. - Wśród harcerzy również zawiązała się grupa, która zajmie się maseczkami. Jedni będą cięli materiał, drudzy szyć, kolejni wypiorą, zapakują i rozwiozą do instytucji i osób starszych – wyjaśnia Adrianna Smołka z hufca ZHP w Jastrzębiu.

  Wszystko odbywa się oczywiście w ramach wolontariatu. Nikt nie bierze pieniędzy ani za szycie, ani za maseczki.


   

   
 • Galeria:

 • ADR

 • Koronawirus Blok
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • Mszana szyje maseczki dla szpitala (ZDJĘCIA)Chcą szyć maseczki, szukają materiałów

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.