Czas wolny
 • Kultura bez wychodzenia z domu. Sprawdź propozycje

  20.03.2020

 • Przed nami kolejny weekend z pandemią. Koronawirus odebrał nam możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Koncert czy spektakl możemy jednak z powodzeniem zobaczyć w domowym zaciszu, korzystając z bogatych zasobów internetu.

  Zamknięte instytucje kultury, filharmonie, opery, teatry, muzea, kina – to jeden ze skutków pandemii koronawirusa i wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego. Pora więc na to, by zaprosić kulturę do domu.

  - Mury teatru zamknięte, ale dołączamy do akcji #teatrwdomu, gdzie pokażemy kilka naszych produkcji: spektakli, koncertów, zaprezentujemy także Album PDF z 55 lat działalności teatru – to piękna kronika życia kulturalnego naszego miasta na przestrzeni pół wieku – informuje Teatr Ziemi Rybnickiej.

  TZR na początek udostępnił musical „W cieniu tęczy”, który swą premierę miał w 2017 roku. Ta ciekawa inicjatywa rybnickich twórców i działaczy kulturalnych to muzyczna opowieść o marzeniach młodego, utalentowanego człowieka i uporze w dążeniu do realizacji tych marzeń. Produkcja dostępna jest w serwisie Youtube.

  Do akcji #teatrwdomu włączył się także Dom Kultury Boguszowice, który udostępnił już wyjątkową bajkę dla całej rodziny – „Nowe szaty króla”. Spektakl w wykonaniu Teatru Rodzicielskiego powstał w DK Boguszowice w 2005 roku. Boguszowicka placówka zaprasza też do zobaczenia spektaklu Teatru Supeł „Jesteśmy dorośli, prawie”.

  - Kochani, zachęcam do oglądania #teatrwdomu. Będzie tego sporo. Zaczynam udostępniać spektakle, które stworzyłam z cudownymi dziećmi, wyjątkową młodzieżą i odważnymi dorosłymi w Domu Kultury Boguszowice. Oj będą perełki. Proszę oglądajcie, bawcie się dobrze wzruszajcie, komentujcie – zachęca Izabela Karwot, dyrektor DK Boguszowice.

  Również Dom Kultury Chwałowice zaprasza do oglądania online. Zobaczyć można spektakl „Panie, Panowie uratować nas może tylko jedna rzecz” przygotowany w 2018 z okazji jubileuszu 60-lecia placówki.
  - Zachęcam do oglądania tego, co udostępnia Dom Kultury Chwałowice, ale też do przeglądania internetu w poszukiwaniu wartościowych produkcji. Zobaczyć można wiele ciekawych polskich spektakli teatralnych. Listę ciekawych propozycji przygotował portal Onet Kultura – jest w czym wybierać! – mówi Karina Abrahamczyk-Zator, dyrektor DK Chwałowice.

  Bez wychodzenia z domu możemy też… odwiedzić słynne muzea. Zbiór ciekawych placówek, które oferują wirtualne spacery, przygotował portal kukulturze.pl Nowy Jork, Paryż, Londyn, Berlin czy Meksyk? Wszystko na wyciagnięcie ręki… albo klik myszki.

  Ograniczenie wychodzenia z domu do także dobry czas na nadrobienie zaległości w lekturach i przeczytanie np. biografii zgłoszonych do kolejnej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 41 książek. Zgodnie z regulaminem, kapituła konkursu ma ponad 3 miesiące na przeczytanie wszystkich pozycji. 29 czerwca poznamy 5 najlepszych książek zakwalifikowanych do finału Nagrody.

   

  Źródło: UM Rybnik

   
 • Medhouse 2.10.2019- 224.06.2020
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.