Aktualności
 • CKE: jeśli przerwa w szkołach przedłuży się do okresu po świętach, trzeba będzie przesunąć egzaminy

  18.03.2020

 • Na tę chwilę czasowe zawieszenie zajęć w szkołach nie wpływa na terminy egzaminów; jeśli jednak przedłuży się do okresu poświątecznego, trzeba będzie te terminy przesunąć - poinformował w środę dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcin Smolik.
  Aby zmniejszyć skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa, od poniedziałku do 25 marca szkoły i przedszkola w kraju są zamknięte. Nauczyciele mają być w gotowości do pracy. MEN zaleca, by w czasie, gdy nie odbywają się lekcje w formie tradycyjnej nauczyciele prowadzili nauczanie online.

  W Polskim Radiu 24 dyrektor CKE ocenił, że jeśli okaże się, że zawieszenie zajęć w szkołach potrwa do końca marca czy nawet do świąt, nie będzie potrzeby przesuwania terminu egzaminów ósmoklasisty i maturalnego. Jeśli jednak przerwa w chodzeniu do szkół przedłuży się do okresu poświątecznego, trzeba będzie terminy przesunąć. Przypomniał, że specustawa dot. przeciwdziałania szerzeniu się COVID-19 daje ministrowi edukacji prawo do zmiany organizacji roku szkolnego, w tym terminów egzaminów.

  "Kwestia samego przesunięcia terminów nie jest szczególnie skomplikowana technicznie. Wszystkie harmonogramy są powyznaczane, cała ścieżka: jak egzamin przebiega, kiedy jest sprawdzany, kiedy przekazywane są dokumenty uczniom. W zależności od tego, o ile to przesunięcie byłoby konieczne - jeżeli byłoby konieczne - trzeba by było odpowiednio modyfikować całą ścieżkę, albo skracając pewne okresy - jeśli jest to możliwe, albo być może wydłużając rok szkolny" - poinformował. Jednocześnie zastrzegł, że na razie są to czyste dywagacje i takiej potrzeby nie ma.

  Smolik wymienił też działania ministra edukacji i CKE, które mają pomóc uczniom w zdalnej nauce. "Jest strona www.gov.pl/zdalnelekcje z materiałami na każdy dzień dla każdej klasy. CKE codziennie przygotowuje zestaw zadań z polskiego, matematyki, angielskiego i niemieckiego, które uczniowie mogą wykorzystywać do powtórek" - wskazał.

  Dodał, że zestawy cieszą się dużą popularnością - ponad 170 tys. osób dziennie pobiera je ze strony CKE.

  "Wszyscy uczniowie i nauczyciele znaleźli się w nowej sytuacji, która wymaga włączenia pracy zdalnej. Każda szkoła musi ocenić, co jest możliwe, pewne zadanie, czynności uczniowie mogą wykonać sami, ale pewne kwestie, jak odpowiedzi na dłuższe pytania, wymagają informacji zwrotnej od nauczyciela" - zauważył.

  Jak mówił, wszyscy czekają na rozwój wydarzeń, czy zawieszenie zakończy się w przewidzianym terminie czy potrwa dłużej. W tym drugim przypadku organizacja pracy i kontaktów nauczycieli z uczniami będzie musiała być bardziej sformalizowana.

  Smolik ocenił też, że obecna sytuacja może sprawić, że ci nauczyciele, którzy nie byli przekonani do wykorzystywania nowych technologii, przekonają się do włączania tych elementów do nauczania. (PAP)

   
 • LEON - KOPIA
 • Komentarze:
 • 18.03.2020 20:27 Jan Uszko
  To jest oczywiste
  Jeśli uczniowie wrócą do klas na początku maja to będzie sukces. Rzecz w tym, że kolejny raz okazało się ze jesteśmy trzy kroki za rzeczywistością. Dziś organizacja lekcji za pomocą internetu nie powinna być zadnym problemem. W ten sposób możnaby przygotować dzieciaki do egzaminów. I to działa - w USA, Australii etc. A u nas du.a . W Rybniku na przykład w jednej ze szkół jest problemem fakt, że na fb jakiś uczeń określił nauczycielkę jako "wściekłą". Problem to tak duży, że wszystkich rodziców do szkoły trzeba było wezwać na one man show pani dyrektor. Szkoda, że takiego show nie potrafimy zrobić w aktualnej sytuacji, kiedy możnaby SocialM wykorzystać do właściwych celów

 • Czytaj także:
 • Ministerstwo Zdrowia: ponad 9,5 tys. próbek do tej pory zbadanych pod kątem koronawirusaŚląsk: Dwa nowe zarażenia

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.