Opinie
 • Łukasz Kohut: Warszawskie okulary

  16.03.2020

 • Przez warszawskie okulary nie widać Śląska. Widać jedynie zarys regionu, gdzieś na południu, z przemysłem ciężkim. Nie widać pięknych śląskich lasów, nie widać Ślązaków, nie widać kulturowej i historycznej odmienności. Warszawskie okulary są dobrze skrojone, stylowe (kwestia gustu - ja wolę zachodnie oprawki), ale totalnie nieelastyczne. Skrojone zgodnie z geopolitycznym położeniem stolicy i nawet trudno się w tym przypadku dziwić. Dlatego tak ważna jest decentralizacja i edukacja regionalna.

   

  Dawno zapomniano już, jak sto lat temu błagano, żeby Śląsk dołączył do nowo odrodzonej. A błagano, błagano na kolanach – z propagandą, jak u Kurskiego, w tle. I szklane domy obiecywano. Bo Śląsk był wtedy potrzebny, nikomu nie przeszkadzało, że przemysł niemiecki, a ludzie z pogranicza i niepewni etnicznie. Zwyciężyła koncepcja Wojciecha Korfantego i tutaj niech dobrym symbolem będzie jego koniec – maltretowany fizycznie i psychicznie w Twierdzy Brzeskiej, prawdopodobnie otruty arszenikiem na Pawiaku – nie, nie przez Niemców. No, ale teraz po latach jest bohaterem. Zmieniono nawet nazwę Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, by uczcić jego imię, postawiono pomnik w Warszawie. Mają (po latach) rozmach w tej Warszawie. Taki Józef Kożdoń - dla równowagi - na drugim biegunie – leży gdzieś zapomniany na cmentarzu w Opawie. Opawa to przecież czeskie miasto. I nie ma tematu. Wygodnie.

   

  Historia Śląska nie jest przedmiotem żadnej debaty, żadnej refleksji. Szacuje się, że 250 000 tysięcy Ślązaków trafiło do Wehrmachtu, wielu z nich w kampanii wrześniowej walczyło po polskiej stronie, wielu wróciło z generałem Andersem. Ale po co o tym rozmawiać? To nie system, to przecież Niemcy! Po co wyciągać wnioski z historii, jak można tworzyć baśnie i - ulubione w Warszawie - elegie?

   

  Ale jak już w 1945 roku przyszła nowa władza i otwarto ponownie obozy koncentracyjne, mordując i wysyłając prawie 200 000 Ślązaków na wschód to nie było już żadnej narodowości i żadnej odpowiedzialności. Za Tragedię Górnośląską odpowiedzialny był przecież system. Tylko i wyłącznie. Moralność Kalego.

   

  Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, politolog, fotograf, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   
 • Koronawirus Blok
 • Komentarze:
 • 17.03.2020 11:06 Silesia Superrior
  My Nacyje
  Polska ma najkorcej Slask ze wszystkixh obecnych dzis na mapoe panstw .najdluzej byl w granicach onecnych Czech . Potem Niemcy .a dzis Bida pogarda nendza i autodestrukcja

 • 17.03.2020 09:12 Edek
  Prowda
  No to my o tym wiemy wiemy jaka jest prawda bo nom o tym opowiadali ojcowie, olpowie ale co uczą nasze dzieci w szkołach co uczą przecież tych pierdół nie da się czytać komuna minala a oni dalej ta sowieckol propaganda wciskają naszym dzieciom i wielkiej potężnej kochającej nieskazitelnej Polskiej ojczyznie i o podstępnych złych, głupich Niemcach co tyle szkód narobili a niestety tego głosu prawdy prawie wcale nie słychać i to jest nie dobrze spróbujcie to zmienić aby tej obłudy i cyganstwa nie wciskać naszym dzieciom w szkołach

 • Czytaj także:
 • Łukasz Kohut: Arktyczny Grzegorz Matusiak: Święty Jan Paweł II

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.