Encyklopedia Rzeczy Śląskich
 • Jednogłośnie za obeliskiem Tragedii Górnośląskiej (ZDJĘCIA)

  05.03.2020

 • Stanie na Placu Kościelnym w Rybniku. Będzie miał formę bryły z wygrawerowanym napisem, poświęconym mieszkańcom ziemi rybnickiej aresztowanym i zamęczonym w obozach oraz wywiezionym na Wschód w latach 1945 – 1956. Zostanie sfinansowany ze zbiórki pieniężnej.

  U zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie, Rudzkiej i Franciszka Rybnickiego (nieopodal starego kościoła) stanie pomnik Tragedii Górnośląskiej. Na ustawienie obelisku jednogłośnie zgodziła się Rada Miasta Rybnika 

  - Będzie miał formę bryły granitowej lub z innego materiału i wygrawerowany napis, poświęcony Górnoślązakom aresztowanym i często zamęczonym w obozach oraz wywiezionym na Wschód w latach 1945 – 1956 przez Sowietów, ale głównie polski, komunistyczny urząd bezpieczeństwa. W odróżnieniu na przykład od regionu katowickiego na ziemi rybnickiej nie Sowieci dokonywali najgorszych zbrodni, ale właśnie UB, którego funkcjonariusze wyciągali ludzi z domów – mówi Józef Porwoł, prezes Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich. Współinicjatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Śląskie Perły.

  - Treść, której wstępną wersję już mamy ustalimy na walnym zebraniu jutro (6 marca). Później tekst, który trafi na obelisk będzie jeszcze konsultowany z czołowymi historykami zajmującymi się tematyką górnośląską – podkreśla szef DURŚ. Ustawiona w centrum Rybnika, w reprezentacyjnej przestrzeni Placu Kościelnego przy świątyni Matki Bożej Bolesnej, bryła będzie miała wymiary 100 na 140 centymetrów. Kiedy to się stanie? - Wszystko zależy teraz od funduszy. Wkrótce ogłosimy społeczną zbiórkę. Na walnym zebraniu podejmiemy uchwałę w tej sprawie – zaznacza Józef Porwoł.

  Inicjatorom marzy się termin 6 maja w 75. rocznicę zniesienia autonomii. - Szanse, że zdążymy są niewielkie, ale przy dużym zaangażowaniu wszystkich darczyńców to jest możliwe – twierdzi prezes DURŚ.

  Dlaczego taki pomnik? - Niemal wszystkie miejscowości na Śląsku mają podobne miejsca pamięci a Rybnik i okolice nie. Nasza historia po 1945 roku jest zgoła inna niż pozostałych ziem Górnego Śląska. Tutaj wiosną 75 lat temu Sowieci głównie kradli, było parę gwałtów i mordów. Najwięcej działo się później. Kiedy Rosjanie przeszli w ich miejsce pojawiły się polskie służby bezpieczeństwa i to z ich strony spotkało Ślązaków najwięcej krzywd. Tak pamiętają to ludzie, którzy przeżyli to piekło i jeszcze żyją. Jak mówi moja mama "Ruski nie były taki złe. Najgorsze były Poloki" – mówi szef stowarzyszenia.

  Do tematu wrócimy w środowych „Nowinach”.

   
 • Galeria:

 • IrS

 • Medhouse 2.10.2019- 224.06.2020
 • Komentarze:
 • 19.03.2020 10:01 Humberto
  1945 rr.
  Tak pamiętam ten okres wywózki .Pamiętam również nocne napady bandytów a dziś to niezłomni... Popieram p.Porwoła. Proszę podać k-to ?

 • 10.03.2020 12:56 Popieram
  Konto
  Na jakie konto można wpłacać pieniądze?

 • 06.03.2020 19:43 Ślązak
  Nareszcie
  Nareszciw ktoś prowda pisze jak było

 • 05.03.2020 10:48 Francek
  pomnik
  Dobry popis ,nie wszyscy ludzie chcieli wojny ,apotem musieli przed starym wiekym umierac.Popieram byda chciol pomoc.Pozdrawia.

 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.