Historia
 • Zmarł Ryszard Machulik, dziecko - więzień KL Auschwitz II-Birkenau

  28.02.2020

 • Zmarł 75-letni Ryszard Machulik, urodzony w KL Auschwitz II-Birkenau. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 29 lutego w Rybniku w kaplicy przykościelnej o godz. 9.15, następnie o godz. 10 będzie odprawiona msza żałobna w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Popielowie i Radziejowie.

  Ryszard Machulik urodził się 21 lipca w 1944 roku w Birkenau, był synem Alojzego i Bronisławy z domu Winnicka. Urodzony w obozie, zarejestrowany jako dziecko - więzień nr 189678. Taki numer wytatuowano mu na nóżce.

  Jak pisze Jerzy Klistała w książce "Pozostaną w mej pamięci - do końca żywota", dziecko dosyć mocno chorowało (koklusz, niechęć do przyjmowania pokarmu, transfuzja krwi). Kiedy Bronisława wróciła z synkiem do obozowego bloku, ciężko pracowała, ukrywając małego Ryszarda przed służbą obozową. Nauczyła go nawet cicho płakać, żeby głośny płacz kogoś nie zdenerwował, co mogło zakończyć się śmiercią dziecka... Pomagała jej położna Stanisława Leszczyńska, dzięki której młoda matka dostała się na blok rewirowy i pomagała w opiece nad innymi matkami z dziećmi, mając przy tym możliwość piastowania również swojego synka.

  Kiedy obsługa obozu zaczęła topnieć, na miejscu zaczęła pojawiać się okoliczna ludność, która chciała pomóc nieszczęśnikom, którzy zostali jeszcze w Auschwitz -Birkenau. Pani Bronisława, razem z kilkoma innymi kobietami, postanowiła opuścić obóz. Niestety, grupa wkrótce natrafiła na zbłąkanych esesmanów, którzy podejrzewali, słusznie zresztą, że to uciekinierzy z Auschwitz. Przytomni jednak miejscowi, towarzyszący kobietom, odsłaniali przedramiona, pokazując, że nie są więźniami... Esesmani puścili grupę, zabierając jedynie całą żywność. Więźniarki dotarły do Brzeszcz, skąd wójt zapewnił im transport wozem konnym do Krakowa...

  Po wojnie Ryszard Skończył szkołę podstawową, pracował jako górnik w kopalni Chwałowice.

   
 • ADR

 • Koronawirus Blok
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.