Archiwum / Krzysztof Jaroch
Archiwum / Krzysztof Jaroch

 

Dobra nowina o działaniach miasta zmierzających ku gruntownej przebudowie ulicy cieszy mieszkańców rybnickich Zebrzydowic. Wielu z nich nie kryje jednak wzburzenia, dlaczego dopiero teraz? To właśnie tutaj stan jezdni od lat woła o pomstę do nieba, a zalepiane ubytki nawierzchni niebawem w wielu miejscach nie będą miały się na czym trzymać. Istotne jednak, że prezydent Rybnika wraz z radą miasta uwzględnili głos mieszkańców i rady dzielnicy, po tym jak w połowie ubiegłego roku złożyłem wniosek o zabezpieczenie środków w tegorocznym budżecie na rozpoczęcie prac zmierzających do kompleksowej przebudowy drogi na dzielnicowym odcinku. Teraz, po stosownych zmianach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i zabezpieczeniu środków w budżecie, miasto może rozpisać przetarg na wykonanie nowego projektu przebudowy drogi.

 

Remont ulicy Zebrzydowickiej na odcinku od wiaduktu kolejowego do granicy miasta jest zasadny i konieczny. Według zapewnień urzędu miasta ma on uwzględnić wprowadzenie nowych rozwiązań komunikacyjnych oraz zapisów "standardów projektowych i wykonawczych systemu rowerowego w Rybniku". Rozważone zostanie również zabudowanie urządzeń do sterowania ruchem na skrzyżowaniu ulic Zebrzydowicka-Kosów-Norwida. Póki co, czekamy w dzielnicy na bieżące naprawy nawierzchni oraz odmalowanie słabo widocznych przejść dla pieszych.

 

Krzysztof Jaroch, menadżer kultury, politolog, przewodniczący zarządu dzielnicy Zebrzydowice w Rybniku, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

 

5

Komentarze

  • districtman Do @rungoman 13 stycznia 2020 11:26Po pierwsze: remont Zebrzydowickiej jest równie ważny, jak remont Mikołowskiej i każdej innej głównej drogi w mieście (a Zebrzydowicka ma charakter wjazdowej drogi tranzytowej o sporej intensywności ruchu - swoją drogą, ciekawe, czy ktoś z miasta to zmierzył). Po drugie: dzielnica Zebrzydowice jest tak samo ważną dzielnicą jak każda inna dzielnica w mieście. Mieszkają tam tacy sami rybniczanie jak w innych dzielnicach i tak samo zasługują na przyzwoity standard drogowy. Skoro podnosi się go w innych dzielnicach, to powinno się go też podnosić w Zebrzydowicach. Po trzecie: Zebrzydowicką powinno jeździć się tak samo jak innymi drogami wjazdowymi do Rybnika. Wg myślenia rungomana np. Rudzka nie powinna być remontowana (a jest po kapitalnej przebudowie). Rudzką też się przecież "nigdzie" nie jeździ, a dzielnice Chwałęcice i Stodoły, przez które leci Rudzka, są dużo mniejsze od Zebrzydowic nawet sumując liczbę mieszkańców, a Rudzką mają wyremontowaną w bardzo wysokim standardzie (koszt niewspółmiernie wyższy, bo wyremontowany odcinek Rudzkiej jest dużo dłuższy niż Zebrzydowickiej w Zebrzydowicach). Po czwarte: wg danych ze strony internetowej miasta w Rybniku jest 9 dzielnic mniejszych od Zebrzydowic pod względem liczby mieszkańców (Chwałęcice, Golejów, Grabownia, Kłokocin, Meksyk, Ochojec, Radziejów, Stodoły i Wielopole) a kolejne 5 są porównywane (Gotartowice, Orzepowice, Popielów, Rybnicka Kuźnia i Zamysłów). Tak więc trochę luzu ;) A stan drogi faktycznie woła o pomstę do nieba i remont jest niezbędny.
  • rungoman @Maks droga wjazdowa do Rybnika 12 stycznia 2020 22:47dla kilku wiosek... Wcale mnie nie dziwi, że nigdy nie była priorytetem dla władz miasta bo inne są ważniejsze. Z pewnością w interesie miasta ważniejszy jest remont Mikołowskiej która jest najkrótszą trasą dojazdową dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn którzy chcą dojechać do Rybnika, a także w dojeździe do A1. Zebrzydowicką się nigdzie nie jeździ, a i sama dzielnica Zebrzydowice jest mała.
  • terezina Remont ulicy Zebrzydowickiej od 2010 roku!!! 11 stycznia 2020 14:53O remont ulicy Zebrzydowickiej ?na odcinku od ulicy Granicznej do ulicy Norwida, w dzielnicy Zebrzydowice, prosiły już dzieci z Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa ?Pancernik? wraz z opiekunem Teresą Zielonką w 2010 roku. W tymże roku zebrali 200 podpisów pod petycją dotyczącą wykonania chodnika po lewej stronie, bardzo ruchliwej ulicy Zebrzydowickiej, jadąc od Rybnika. Ich inicjatywę poparł nawet Komendant Policji w Katowicach. W roku 2011 uczniowie zebrali 500 podpisów. Petycja została złożona na ręce byłej wiceprezydent J. Kryszczyszyn. W wyniku podjętych przez uczniów działań, w projekcie budżetu Rybnika na rok 2012 zostały zarezerwowane środki finansowe na wykonanie projektu przebudowy ulicy Zebrzydowickiej, aby była bezpieczniejsza (Pismo D-071/00049/11 (2011/103366) ). Dokumentacja projektowa przebudowy ulicy Zebrzydowickiej była ukończona w lutym 2016 roku. Projekt wykonała firma DMK Inżynieria. Ze względu jednak na zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, niemożliwe było uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń umożliwiających wystąpienie z wnioskiem o decyzję na realizację inwestycji drogowej. MPZP miał zostać zmieniony do końca 2016 roku, co umożliwiłoby dalsze postępowanie w celu uzyskania niezbędnych zezwoleń (Pismo D-I.7011.8.2016). Projekt remontu ul. Zebrzydowickiej był ważny 3 lata, czyli do 2019 roku. I co, projekt ważny 3 lata i od nowa? Kolejne finanse na ten sam projekt? W Rybniku nie ma gospodarności.........
  • Niewierny Tomasz Alleluja! 10 stycznia 2020 14:00Jak nie zobaczę, to nie uwierzę. To kolejne podejście do remontu tej rozjechanej drogi. Szefu miasta spłucze go z siebie jak faktycznie zacznie się remont, bo jeden projekt już był, ale się zmył:(
  • Maks W końcu coś ruszyło! 10 stycznia 2020 13:40Dobrze, że w końcu coś ruszyło z tą drogą w Zebrzydowicach. Jej stan od lat jest opłakany. Oby tylko skończyło się pomyślnym kapitalnym remontem tej drogi i nie było "do trzech razy sztuka";) To droga wjazdowa do Rybnika, którą jeżdżę codziennie i jest tam spory ruch, coraz częściej niebezpieczny.

Dodaj komentarz