Aktualności
 • Wcześniaki balowały w hali Omega (ZDJĘCIA)

  13.11.2019

 • Oddział Neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zorganizował dla swych byłych, małych pacjentów oraz ich rodziców imprezę pełną atrakcji. Wszyscy bawili się wspaniale. Mamy wcześniaków komplementowały lekarzy i personel oddziału, gdzie leczyły się maluchy. To świetni specjaliści, a samo miejsce bardzo przyjazne – mówiły reporterowi „Nowin”.

  Ponad 80 maluchów z mamami i tatami bawiło się na 2. Balu Wcześniaka. Rodziny zaprosił do Hali Sportowej Omega – MOSiR Oddział Neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2. Wszystkie dzieci były jego pacjentami.

  Świat obchodzi Dzień Wcześniaka 17 listopada. Jastrzębski szpital zorganizował bal już pięć dni wcześniej, we wtorek. - Zaprosiliśmy wszystkie maluchy, które leczyły się u nas. Przyjechały dzieci z Bielska-Białej, Częstochowy, Ustronia, Rybnika, najwięcej jest z Jastrzębia. Dzięki sponsorom każde wróci do domu z torba, a w niej znajdą: drobne zabawki, puzzle, kolorowanki, kredki czy soczki. Przygotowaliśmy również poczęstunek, nagrody, prezenty – mówiła dr n. med. Joanna Stępień, lekarz zarządzający neonatologią.

  Oddział funkcjonuje jako Ośrodek Neonatologiczny II stopnia referencyjności co oznacza, że sprawuje opiekę nad noworodkami zdrowymi oraz chorymi i urodzonymi przedwcześnie, po 32 tygodniu ciąży i z masą ciała powyżej 1250 gramów. Na świat przychodziły tu także i mniejsze dzieci.

  Gry, zabawy i konkursy z nagrodami prowadzili panowie z Pozytywki, funkcję konferansjera pełnił redaktor Arkadiusz Żabka z Radia90. Popularnością cieszył się szybki kurs noszenia maluchów w chuście. Chętnie wziął w nim udział nawet dyrektor szpitala, Robert Rychel. - Jak miałem małe dzieci, takie chusty nie były znane. Nasze maleństwa poruszały się w nosidełkach. Umiejętność z chusta na pewno jest przydatna – powiedział nam szef WSS 2. - Jakiś czas temu, bardzo małe wcześniaki nie miały szans na przeżycie. Teraz mogą normalnie funkcjonować, bawić się na równi z innymi dziećmi. To efekt rozwoju medycyny i dużego wkładu pracy całego personelu – dodał.

  Bal trwał aż dwie godziny. W pewnym momencie zrobiło się świątecznie i zimowo. Panowie z Pozytywki zafundowali dzieciom padający sztuczny śnieg, a na koniec puszczali mydlane bańki.

  Patrycja i Szymon Chlebisz z Rybnika Popielowa
  Dziewczynki bardzo chciały tu przyjechać. Żeby spotkać się i pobawić z rówieśnikami. Nikola ma 6 lat, Oliwia 3. Urodziły się w 32 i 33 tygodniu ciąży. Wcześniactwo wiąże się z wieloma obowiązkami. Na pewno rodzice mają dużo więcej pracy niż w przypadku dzieci urodzonych w terminie. To specjalistyczne badania kontrolne czy rehabilitacja. Córeczki rozwijają się bardzo dobrze.

  Katarzyna Mrozek ze Skrzyszowa
  Alicja skończyła 5 lat i jest naszym na razie jedynym dzieckiem. Taty nie ma dziś z nami. Córeczka rozwija się bardzo dobrze. Na początku było dużo problemów. Chodziliśmy na rehabilitację. Alicja jest pod stałą kontrolą specjalistycznych przychodni. W jastrzębskim szpitalu miałyśmy znakomitą opiekę. Lekarze wszystko mi tłumaczyli, byli bardzo mili. Dziękuję całemu personelowi.

  Adriana Pawlas, naczelna pielęgniarka szpitala
  Uczę się noszenia dzieci w chuście, bo chciałam m.in. wyedukować w tym zakresie swoją córkę i przyszłą synową. Świetnie instruuje wszystkich kursantów pani położna. Maluszka można nosić w chuście np. w kuchni przygotowując posiłek. To rewelacyjne rozwiązanie, które nie jest trudne. Można się go nauczyć już po drugim, trzecim wiązaniu chusty.

  Grzegorz i Izabela Rusinek z Jastrzębia-Zdroju
  Dwie córeczki Emilia i Milena urodziły się trochę za wcześnie. Są jednojajowymi bliźniaczkami, a między nimi jest dwuminutowa różnica.... Przez miesiąc leżały w szpitalu, można by powiedzieć walcząc o życie. Dziś mają już 4 lata. Jak widać, są już w świetnej formie. Nie ma śladu po wcześniactwie. Personel szpitala był super.

  Agnieszka Muskus
  Bardzo podoba mi się na Balu Wcześniaka, zresztą chłopcom też. Kuba i Oliwier skończyli sześć lat, są bliźniakami. Pobyt na Oddziale Neonatologicznym wspominam bardzo dobrze. Polecam innym paniom jastrzębski szpital. Wszystkie położne były miłe i kompetentne, tak jak cały personel.

  Aleksandra Sztuchlik z Jastrzębia-Zdroju
  Świetnie się bawimy. Najlepsze są atrakcje dla dzieci. Fajnie, że szpital pamięta o takim świecie jak Dzień Wcześniaka. Wiktor ma 2,5 roku. Leżał na neonatologii dwa miesiące, bo gdy się urodził ważył zaledwie 780 gramów. Szybko przybierał na wadze. Dziś jest zdrowym, radosnym dzieckiem. Nie ma żadnych objawów wcześniactwa. Personel bardzo dobrze opiekował się Wiktorkiem.

  Monika Pogoda z Mszany
  Piotruś bawi się znakomicie. Właśnie wożę go saneczkami, które przygotowali organizatorzy wraz z innymi zabawkami, grami i konkursami. Piotruś ma cztery lata. Urodził się poprzez cesarskie cięcie. Dzięki wsparciu całego personelu oddziału szpitala rozwija się bardzo dobrze. Na Balu Wcześniaka jest razem ze starszą siostrą, która przyszła na świat w zwykłym terminie.

   
 • Galeria:

 • IrS

 • Fundusz Górnośląski
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.