Czas wolny
 • Rusza 17. Pojedynek na Słowa

  09.11.2019

 • Pojedynek na Słowa jest konkursem edukacyjno-artystycznym upowszechniającym kulturę języka polskiego oraz literaturę piękną. W scenicznych interpretacjach poezji mówionej i śpiewanej wystąpi młodzież szkół średnich z Rybnika, Wodzisławia Śląskiego i Żor.

  Do bitwy staną drużyny złożone z sześciu uczniów, którzy recytują lub śpiewają poezję, akompaniatora oraz jednego występującego w poetyckiej interpretacji nauczyciela. Prezentacje oceni jury, a każdy Pojedynek poprzedzi występ profesjonalnego artysty. Ten artystyczny turniej od lat jest prawdziwą kuźnią młodych talentów.

  Dzięki bardzo dobrej współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół, każdego roku objawiają się wyjątkowe talenty, które później wybierają drogę edukacji artystycznej, niejednokrotnie zdobywając nagrody na różnych festiwalach. - Warto wspomnieć, że na Pojedynku pierwsze kroki sceniczne stawiali m.in.: Sabina Jeszka, Karina Abrahamczyk, Mateusz Banaszkiewicz, Kamil Owczarek, Piotr Tłustochowicz, Karolina Filec, Anna Drewniok, Karolina Hozer czy Julia Buchalik – mówi dyrektor artystyczny Pojedynku na Słowa Jadwiga Demczuk-Bronowska.

  17. edycja turnieju będzie wyjątkowa ze względu na istotną zmianę organizacyjną. Pojedynek rozszerza swój zasięg i po raz pierwszy odbędzie się także w innych placówkach kulturalnych Rybnika.

  - Łączenie pozytywnej rywalizacji uczniów z występami profesjonalnych artystów pozwala młodzieży wyzwolić artystyczną pasję i energię twórczą. Cieszy nas podjęcie współpracy przy tym projekcie
  z Domem Kultury w Rybniku-Chwałowicach oraz Teatrem Ziemi Rybnickiej – podkreśla Robert Osóbka, prezes Fundacji PGE Energia Ciepła.

  Inauguracja 17. edycji „Pojedynku na Słowa” odbędzie się w piątek 15 listopada o godzinie 12:00
  w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Do rywalizacji przystąpią uczniowie z Rybnika: Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz Zespołu Szkół Technicznych.

  Pojedynek poprzedzi koncert „Siedem bajek o miłości” inspirowany twórczością Kory oraz zespołu Maanam, przygotowany przez uczniów i absolwentów IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rybniku oraz studia wokalnego w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach pod opieką artystyczną Jarosława Hanika.

  Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

  Głównym organizatorem Pojedynku na Słowa jest Fundacja PGE Energia Ciepła, współorganizatorami Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach oraz Teatr Ziemi Rybnickiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Rybnika.


  15 listopada, godz. 12:00

  Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku
  Zespół Szkół Technicznych w Rybniku
  Koncert: „Siedem bajek o miłości” inspirowany twórczością Kory i zespołu Maanam

  22 listopada, godz. 12:00

  Zespół Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim
  IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rybniku
  Koncert: „Taki pejzaż”, śpiewa Dorota „Sowa” Kuziela

  29 listopada, godz. 12:00
  I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Rybniku
  II Liceum Ogólnokształcące im. A. F. Modrzewskiego w Rybniku
  Zespół Szkół nr 1 w Żorach
  Koncert: „Przeciwwaga”: Gabriela Kundziewicz i Dawid Gębala

  6 grudnia, godz. 12:00
  Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku
  Zespół Szkół Nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Żorach
  Koncert laureatki głównej nagrody OFPA 2019 Natalii Skorupki z zespołem Coffee Experiment

  Półfinały

  12 i 13 grudnia, godz. 12:00, Fundacja PGE Energia Ciepła, ul. Podmiejskiej 43
  Koncert: Robert Kasprzycki „Poeci piosenki”

  Finał
  7 lutego 2020 r., godz. 12:00
  , Teatr Ziemi Rybnickiej, ul. Plac Teatralny 1
  Gość specjalny: Maciej Zakościelny z zespołem.

   
 • Galeria:

 • ADR

 • WCK Reggae
 • Komentarze:
 • Czytaj także:
 • II LO wygrało Pojedynek na SłowaWalczyli na słowa, Zamachowski słuchał

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.