Aktualności
 • Zmarł ks. Franciszek Radwański, były proboszcz w Rybniku

  12.11.2019

 • Po długiej, ciężkiej chorobie w wieku 67 lat zmarł ksiądz Franciszek Radwański. Emerytowany proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej odszedł 11 listopada nad ranem w szpitalu w Tychach.

  Przez 27 lat, od 1994 do przejścia na emeryturę w 2017 roku, był proboszczem w "starym" kościele. Rybniczanie bardzo go lubili. Był ciepłym, przesympatycznym kapłanem. Miał zawsze czas dla dziennikarzy, o czym może zaświadczyć autor tego tekstu. Kiedy odchodził na emeryturę, już wówczas zmagał się z chorobą nowotworową. W pożegnalnej mszy św. uczestniczyły tłumy parafian i gości. Rybniczanie wspominają Go jako wspaniałego, oddanego Kościołowi i zwykłym ludziom księdza.

  - Księdza Franciszka poznałem trzy lata temu. W 2016 roku zostałem skierowany do Rybnika jako wikariusz z tych samych stron co On. Pochodzę z Lędzin, a ówczesny proboszcz Franciszek Radwański był z Chełma Śląskiego. Okazało się, że byliśmy sąsiadami. Nasze domy dzielił tylko las. Chodziliśmy do tego samego liceum ogólnokształcącego w Bieruniu Starym, niektórzy nauczyciele uczyli nas obu. Łączyło nas także zamiłowanie do sportu, głównie piłki nożnej. Franciszek był naprawdę fajnym człowiekiem – wspomina ksiądz Marek Noras, obecny proboszcz parafii MBB.

  Zmarły kapłan urodził się 5 lipca 1952 roku w Chełmie Śląskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 roku. Zanim trafił do Rybnika, był wikariuszem w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Bielsku-Białej Aleksandrowicach (1978-1982), obecnie w diecezji bielsko - żywieckiej oraz w parafii św. Antoniego w Siemianowicach Śląskich (1990-1993). W Rybniku wybudował m.in. ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Brudnioka 5. Od dawna zmagał się z chorobą nowotworową.

  Ceremonie pogrzebowe rozpoczną się modlitwą w czwartek (14 listopada) o godzinie 15 przy trumnie zmarłego księdza Franciszka w parafii MBB. Na 16 przewidziano eksportację. Mszy świętej będzie przewodniczył biskup Grzegorz Olszowski, były proboszcz Bazyliki pw. św. Antoniego Padewskiego w Rybniku. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 15 listopada o godz. w parafii rodzinnej zmarłego kapłana pw. Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim. - Takie było jego życzenie – powiedział nam ks. Marek Noras.

   
 • IrS

 • Weninger
 • Komentarze:
 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.