Uczestnicy debaty w raciborskiej bibliotece / Materiały prasowe
Uczestnicy debaty w raciborskiej bibliotece / Materiały prasowe

Ostatnio raciborska Temida zorganizowała we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. Ryszarda Kincla debatę "Mediacje szkolne i rówieśnicze w placówkach oświatowych", która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Była skierowana do dyrektorów szkół wszystkich szczebli, psychologów, pedagogów szkolnych, kuratorów ds. nieletnich, policjantów, mediatorów.

Uczestnicy odpowiedzieli sobie na pytania: w jaki sposób reagować na pojawiające się wciąż nowe formy agresji i przemocy rówieśniczej? Jak wprowadzić mediacje rówieśnicze do szkół? Skąd bierze się potrzeba stosowania mediacji rówieśniczych w szkole? Jaka jest ich przydatność i skuteczność jako metody rozwiązywania konfliktów szkolnych bez przemocy?

Wysłuchali prelekcji Marzeny Bugiel, nauczyciela SP 18, wieloletniego doradcę metodycznego matematyki, coacha ACC ICF oraz Barbary Molęda-Kusidło, psycholog Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i ZSO nr 1, specjalistę z zakresu kryzysu i interwencji kryzysowej ICISF. Obie panie są edukatorami mediatorów rówieśniczych, mediatorami szkolnymi i oświatowymi.

Omówiono korzyści wynikające ze stosowania mediacji w szkole, kładąc nacisk na rozwinięcie kompetencji emocjonalno - społecznych dzieci i młodzieży w trakcie szkoleń. Dzięki mediacjom zmniejsza się ilość zachowań agresywnych w placówkach oświatowych. Wzrasta pozytywna atmosfera, sprzyjająca rozwojowi talentów uczniowskich.

Uczniowie mogą przenosić sztukę rozwiązywania konfliktu (w relacjach koleżeńskich) na podwórko i do rodziny. Przedstawiono jak mediacje szkolne są umocowane w systemie oświatowym. Wskazano na trudności wynikające z przepisów, a zwłaszcza na aspekt neutralności i bezstronności mediatora szkolnego. Uczestnicy mają nadzieję, że wkrótce mediacje w raciborskich szkołach staną się normą i będzie to naturalny sposób rozwiązywania konfliktów wśród uczniów oraz nauczycieli. Chcą zainteresować tematem władze miasta i powiatu.

Uczennice Aleksandra i Zuzanna opowiadały o działalności Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych w szkole. Opowiedziały jak wygląda codzienność młodego mediatora. Można było usłyszeć o ich doświadczeniach z codziennych sytuacji. Świetnie poradziły sobie z prelekcją i odpowiadały na pytania prezes raciborskiego sądu, Marzeny Korzonek oraz innych uczestników.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz