Zaproszenie na promocję książki / Materiały prasowe
Zaproszenie na promocję książki / Materiały prasowe

"Tożsamość. O ludziach, którzy tworzą Śląsk" to kontynuacja książki "Tożsamość. Znani i nieznani o sobie", która ukazała się trzy lata temu. Znajdziecie w niej szereg nieznanych faktów z życia znanych osób. Są też anegdoty i stwierdzenia, które stawiają pewne istotne wydarzenia z pierwszych stron gazet w nowym świetle. Książka burzy część dotychczasowych ustaleń historyków oraz stereotypów związanych z Górnym Śląskiem.

Autorem jest dziennikarz i publicysta, redaktor Tygodnika Regionalnego "Nowiny" Ireneusz Stajer. Rysunki są dziełem wielokrotnie nagradzanej w konkursach krajowych i zagranicznych artystki malarka i graficzki Anny Flagi oraz jej córki, Luizy. Publikacja ma 290 stron w nietypowym formacie 24 na 26 centymetrów.

Dziedzictwo przodków

"Bohaterami obu książek są nietuzinkowe postaci, znane poza regionem. W pierwszym tomie zaprezentowano 22 bohaterów, niniejsza pozycja przedstawia 20 postaci. W drugiej części autor położył szczególny nacisk na historię, korzenie rodzinne bohaterów. Z tego wprost wynika tożsamość, choć czasem ktoś może sobie z tego nie zdawać sprawy. Prezentowane osoby są świadome losów swoich przodków i czerpią z nich garściami" napisał we wstępie dr Lucjan Buchalik, dyrektor żorskiego muzeum.

Zgadzać się lub nie

- Wybrane do książki nieprzypadkowo postaci różnią się co do wyznawanych wartości, dorobku intelektualnego czy doświadczenia życia. Jedni bez wahania kontynuują dzieło swoich przodków, jak ksiądz profesor Jerzy Szymik (wiara, śląskość) czy dr Józef Musioł (tradycja powstańcza, polskość i śląskość). Inni mówią, że Polska ich rozczarowała i chcą autonomii dla Górnego Śląska. Jerzy Gorzelik w wywiadzie dla

"Rzeczpospolitej" powiedział: "Moją ojczyzną nie jest Polska, tylko Górny Śląsk". Szereg wypowiedzi Czytelnicy mogą uznać za kontrowersyjne. Zgadzać się lub nie z bohaterami książki, w zależności od wyznawanych poglądów. To zrozumiałe, jeśli chcemy pokazać prawdziwą twarz regionu, która jest zróżnicowana, pełna sprzeczności, czasem niedomówień – podkreśla Ireneusz Stajer.

Oto krótkie fragmenty

Lothar Dziwoki nieraz słyszał ostrzeżenia kapitana, że "nocą może być nieciekawie", ale zwykle kończyło się na strachu. Muzyk przeżył sztorm na Oceanie Indyjskim i statek wpłynął niezgodnie z planem do portu na Mauritiusie. Siła wiatru sięgała 10 stopni w skali Beauforta! – O dziwo nawet mnie nie zmorzyła choroba morska. Widać mam duszę nie tylko muzyka, ale i marynarza – żartuje polski Satchmo.

Henryk Grzonka do młodzieży: - Mój świętej pamięci wujek ksiądz powtarzał mi, że trzeba mieć w życiu marzenia, do czego was gorąco zachęcam. Jako młody człowiek chciałem komentować w Rybniku mecze żużlowe, potem pojechać na mistrzostwa świata, a następnie na olimpiadę. To wszystko było mi dane.

Jerzy Makula: - Gdybyśmy znaleźli się w środku Alp i zobaczyli z góry skrawek płaskiej ziemi, byłoby to lotnisko. Wrażenie na pilocie zrobiłoby nie to, że ono tam jest, ale sceneria – bardzo niedostępna, dzika. Są takie lądowiska w górach, ale to nie znaczy, że nie można na nich wylądować...

Na pytanie, dlaczego napisała książkę "Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków", Magdalena Ogórek odpowiada: - To jest niezwykła historia. Przejść obok niej obojętnie byłoby świętokradztwem. Do syna generała SS dotarłam poprzez profesora z Londynu, Philippa Sandsa, który na łamach "Financial Times" opublikował artykuł "Wojna Karnawału z Postem" Pietera Brueghla. Według świadectwa dyrektora Feliksa Kopery obraz niderlandzkiego mistrza miał zostać zrabowany z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Spotkanie z piórem i muzyką

Zapraszamy na promocję książki Ireneusza Stajera "Tożsamość. O ludziach, którzy tworzą Śląsk", 10 października (w czwartek) do Muzeum Miejskiego w Żorach. O godz. 18 wystąpią soliści zespołu wokalnego Voce Segreto pod dyrekcją Andrzeja Marcińca. Usłyszymy też jazzowe wykonanie Lothara Dziwokiego. Następnie autor będzie wpisywał dedykacje. Na spotkaniu będzie można nabyć rysunki bohaterów książki, wykonane przez Annę Flagę. Dla dwóch osób, które w poniedziałek (14 października) najszybciej przedzwonią do redakcji "Nowin" pod nr tel. 32 422-13-50, mamy dwie książki "Tożsamość. O ludziach, którzy tworzą Śląsk".

Oba tytuły ukazały się nakładem żorskiego muzeum. Wpisują się one w projekt "Nasza tożsamość", realizowany przez placówkę. (red.)

Komentarze

Dodaj komentarz