Aktualności
 • Jastrzębianie ranni podczas nawałnicy w Tatrach

  23.08.2019

 • W czwartek (22 sierpnia) w godzinach popołudniowych przez Tatry przeszła potężna burza. Pioruny rozrywały skały, które leciały na turystów. Nagłe załamanie pogody zaskoczyło wspinających się m.in. na Giewont. Wśród poszkodowanych są mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju.

  To był armagedon. Wczoraj po południu nagle przez Tatry przeszła gwałtowna burza. Pioruny oraz intensywny deszcz zaskoczyły turystów, wśród których byli mieszkańcy naszego regionu.

  Jak podało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od piorunów i spadających skał śmierć poniosły cztery osoby. Kolejna spadła z Giewontu ginąc na miejscu. Poszkodowanych jest co najmniej 150 osób. Kilkanaście następnych nie wróciło jeszcze do pensjonatów i schronisk. Nie wiadomo co się z nimi stało.

  - Czworo turystów z naszego miasta znalazło się w gronie poszkodowanych. Zostali odwiezieni do szpitala w Zakopanem oraz w Nowym Targu. Dwoje z nich zostało podłączonych do kroplówki. Kobiecie zszyto nogę, która została pokiereszowana odłamkami skał. Czwarta osoba przeszła rutynowe badania kontrolne - powiedziała nam Katarzyna Barczyńska-Łukasik ze Stowarzyszenia Turystyka i Rekreacja Jastrzębie-Zdrój.

  Ich obrażenia na szczęści nie były ciężkie. To osoby w wieku około 30 lat i starsze małżeństwo. Wszystkie były odpowiednio wyekwipowane do marszu i doświadczone w chodzeniu po górach. - Ludzi zaskoczyło nagłe załamanie pogody. Nasi turyści akurat znajdowali się na końcowym odcinku wspinaczki na Giewont. Każdy, kto zna tę trasę wie, że nie ma tam miejsca do szybkiej ewakuacji – zaznacza pani Katarzyna.

   

  -Nie było żadnej informacji od meteorologów ani TOPR-u o nadciągającej burzy. Wiele osób wyszło na tatrzańskie szlaki. Nagle usłyszeli grzmoty. Ci, którzy byli już na górze, nie mogli się wycofać. Nasza wycieczka liczyła 56 osób. Widząc pojawiające się chmury na niebie, 52 osoby spacerowały w dolinach. Czwórka wytrawnych wspinaczy poszła na Giewont – zaznacza Bolesław Lepczyński z zarządu jastrzębskiego stowarzyszenia.

   

  Kiedy uderzyła burza, jedni szli w górę, drudzy schodzili, trzymając się metalowych łańcuchów.

   

  Najliczniejszą grupą wśród poszkodowanych są właśnie osoby, które stały w kolejce pod wejściem na Giewont. Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ocenił czwartkowe działania ratownicze jako bardzo poważne. Kiedy na miejscu zjawili się ratownicy, turyści rażeni piorunem byli rozrzuceni po szczycie.

  Piorun uderzył bezpośrednio w krzyż. Ludzie porażeni spadali na stronę południową, nie wiemy niestety, czy także nie było jakichś upadków na stronę północną. Stąd tak tragiczny bilans. Tłumy ludzi i miejsce szczególnie niebezpieczne - mówił naczelnik TOPR.

   

  -Najważniejsze, że poszkodowani otrzymali momentalnie zaopatrzenie medyczne. Najciężej rannych zabierały śmigłowce ratownicze Sokół. Nasi poszkodowani zeszli o własnych siłach do schroniska na Hali Kondrackiej, gdzie już czekali lekarze i goprowcy. Stamtąd karetkami pojechali do szpitala – podkreśla Bolesław Lepczyński.

   

   

  W związku z wydarzeniami w Tatrach w Starostwie Powiatowym w Zakopanem uruchomiona została infolinia. Pod numerem telefonu 18 201 71 00 można uzyskać informacje o poszkodowanych.

   

   
 • IrS

 • Reklama billboardowa
 • Komentarze:
 • 23.08.2019 17:23 Mim
  Metalowy krzyż ściąga
  pioruny i spowodował w końcu tragedię. W Polsce co kawałek krzyż albo kapliczka a człowiek człowiekowi wilkiem.

 • Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.