Opinie
 • Piotr Masłowski: Felieton osobisty

  12.08.2019

 • Miałem ostatnio urodziny. Stary już chyba jestem. Dostałem w prezencie książkę "Nie ma" Mariusza Szczygła. Książka opowiada o ludziach, których już nie ma. To prawda, że częściej myślę o śmierci. Kiedy dotyka moich rówieśników to ciągle ma wymiar tragedii. Pokolenie moich wujków i ciotek zaczyna mnie oswajać z tym, że to jednak naturalna kolej rzeczy.

  Kiedy chce mi się żyć robię głupstwa, kocham i śmieje się. Najczęściej czuję, jak bardzo chce mi się żyć kiedy się w...(nerwiam).

  Hordy ogolonych panów w zbyt ciasnych koszulkach, które wywołały zamęt w Białymstoku są dla mnie żałosne. To źli ludzie. Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nie jest demokratyczna, chociaż tak się nazywa. Oni nie są chrześcijańscy i nie bronią żadnych wartości. To prymitywne zło, które znamy z historii. Nie widziałem homoseksualisty, który byłby w stanie narobić tyle krzywdy i zła, ile prawicowy typ z bogiem na ustach, wypchanym bicepsem i bejsbolem w łapach. Tak to działa.

  Mam dla nich odrobinkę zrozumienia. Jacy mają być? Mój prawicowy i prokościelny kolega ma kosmetyczkę większą niż moja żona. Nienawidzi pedałów, wierzy w Boga i jest otwarty na skoki w bok. Współczesny ideał. Postać autentyczna i rozpoznawalna. Żyjemy w sfeminizowanym świecie. Kosmetyki do ciała, kosmetyki do mebli. Estetyka (dyskusyjna) kosztem pragmatyzmu. Ściany muszą być odmalowane, a sprzęt domowy całkiem nowy. Stare, chociaż działa jest złe, bo... Nie rozumiem. Kobieca delikatność i miłość dla zwierząt stoi w moich oczach w sprzeczności z konsumpcyjną, nieekologiczną zachłannością.

  W prezencie dostałem masaż relaksacyjny dla dwojga. Trzeba było się przebrać w sterylne, papierowe stringi. Jak przed operacją. I miałem się zrelaksować. Potem obca kobieta masowała mnie po udach. W obecności mojej żony. Dziwny jest ten świat. Przypomniało mi to prezent, który otrzymałem kiedyś z kolegami na Dzień Chłopca. Były to zajęcia aerobiku. Upokarzające doświadczenie. Zapytaliśmy, czy odpowiednim rewanżem będzie lekcja boksu. Reakcją było zdziwienie. Dziewczynom bardzo spodobałby się właśnie taki podarunek (aerobik)! Koleżanki chyba do dzisiaj nie rozumieją. Tak to działa.

  Mam być facetem, który nie jest gruboskórny. Nie mam być zniewieściały, ale lepiej pachnieć perfumami niż whisky. Trochę nie wiem jaki mam być. Staram się być empatyczny. Patrzę, analizuję, próbuję zrozumieć. I chciałbym takiej pewności, że podobne refleksje co do roli i kryzysu płci towarzyszą obu stronom. Niestety wiem, że to rzadkość. Tak to po prostu nie działa.

   

  Piotr Masłowski, zastępca prezydenta miasta Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

   

   
 • Reklama billboardowa
 • Komentarze:
 • 15.08.2019 08:41 Piotr M.
  dziękuję :)
  Pani Martyno jest mi bardzo miło, że pośród krytyki i uwag napisze czasem ktoś pozytywny komentarz. Dzięki!

 • 14.08.2019 11:36 Martyna K.
  Do Piotr Masłowski
  Przeczytałam artykuł, przeczytałam komentarze. I wcale nie jestem zdziwiona, bo wiele z nich nie dotyczy nawet tego co pan napisał. Cóż, taki urok internetu. Dodam jeszcze że mądrze pan pisze i dobrze, że wchodzi tutaj w kontakt z ludźmi. Nawet tymi, którzy mają inne poglądy. nie wszyscy mają taką odwagę.

 • 14.08.2019 08:27 Anna
  Osobisty?
  Trochę przerobiłam: Hordy ogolonych panów (łby) nie potrafiace się ogolić(broda i..) w drogich ancugach, też mogą wywołać zamęt nawet w Rybnik są dla mnie żałosne. To źli ludzie. Poza tym może psychanalityk, albo konfesjonał z porządnym spowiednikiem panu "POmoże"??? Przy tylu osobistych wątpliwościach...

 • 13.08.2019 20:04 Piotr M.h9p4
  od autora
  Podstawy demokracji to nie tylko głosowanie. Wolność wyznani i zgromadzeń, prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym itd są równie istotne. Po raz pierwszy w historii tego kraju dożyliśmy czasów, że możemy być jacy chcemy. Nie niszczmy tego. Ja widzę o wiele więcej agresywnych zachowań, słownej przemocy w publicznym manifestowaniu wielu grup. Jednak nie czynię co mnie nie miłe, nie obrzucam ich obelgami, nie rzucam brukiem, nie poniżam. I czym innym jest niszczenie majątku, czym innym prowokacyjny strój. Tak to widzę.

 • 13.08.2019 11:32 latex
  prezydencie
  a nie są pana zdaniem przemocą również te "prowokujące" jak pan to określił zachowania uczestników parad równości? może to nie taka przemoc jak danie po pysku ale jednak

 • 13.08.2019 09:53 6789
  do Piotra M
  Rozumiem, że to prowokujące zachowanie uczestników parad równości pan akceptuje. I mam w związku z tym pytanie pytanie: logiczne jest dla mnie, że akceptował pan również wysypywanie zboża przez członków Samoobrony kilkanaście lat temu i obrzucanie sejmu świńskimi łbami przez rolników rok temu. To przecież dokładnie takie same metody dyskusji i przekonywania do własnych racji.

 • 13.08.2019 09:42 Marcin Kłus
  Panie Piotrze
  Zgadzam się w całej rozciągłości, ale... Pamiętam czasy, kiedy walkę o równe prawa zapowiadali panowie Legierski i Biedroń. Kilka lat temu odbywało się to na poziomie debaty i dyskusji (nawet w Sejmie RP), a nie ulicznych prowokujących parad. I tamten poziom był o wiele mądrzejszy i rozsądniejszy, bo mógł przynieść realną zmianę. Dziś szans na to nie widzę. Widzę za to kolejne szanse na mordobicie i żenujące spektakle zaściankowości. I jeszcze jedno - wczoraj widziałem wypowiedź Kaczyńskiego o homoseksualistach sprzed wielu lat - spokojną, wyważoną, absolutnie nie piętnującą. Dziś prawa LGBT stały się elementem polityki, bo PiS wyczuwa jak żadna inna partia nastroje społeczne. I PiS wyczuł, że jest duża grupa Polaków, którą te wyzywające spektakle zwane Marszami Równości oburzają. I postanowił grać na emocjach. Można ich za to krytykować, ale warto tez zastanowić się komu na rękę jest to, że środowiska LGBT przeszły od poziomu dyskusji do poziomu (często) wyuzdanych spektakli

 • 12.08.2019 19:30 Rademenez
  .....
  Trzeba być sobą i walczyć o to w co się wierzy. Tylko tyle i aż tyle. Pozdrawiam

 • 12.08.2019 18:20 Piotr M.
  odpowiedź dla pana Marcina
  Parady Równości bywają prowokujące. Takie jest (chyba) ich założenie - zwracanie uwagi. Nie chcę żyć w świecie w którym jedynym pomysłem na prowokację jest wpiernicz. Mnie przemoc, jako forma wymiany zdań, nie przekonuje.

 • 12.08.2019 14:24 hanka
  panie Marcinie
  Księża chodzą w sukienkach. Są grupą zawodową w której jest najwięcej homoseksualistów. I nikt nie gania za nimi rycząc pedały i nie oskarża o prowokowanie. Dlaczego nie ma odrobiny równości?

 • 12.08.2019 12:51 :-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  prezydencie
  Kryzys męskości pana złapał? ;-)

 • 12.08.2019 12:25 Marcin Kłus
  do zastanowienia
  A nie uważa Pan, że cała ta ostentacja środowisk LGBT (prowokujące stroje i zachowania w trakcie marszów na przykład) robi ich postulatom wiecej zła niż korzyści? Bo przecież dzisiaj nie dyskutujemy już o tym czy postulaty są słuszne czy nie, a raczej mamy otwarty front do konfliktu opartego na podziale: ZA i PRZECIW. Bez merytorycznych dyskusji, bez debaty i, mam wrażenie, bez szans na porozumienie. I chciałbym powiedzieć, że samo środowisko LGBT przyłożyło do takiego stanu rzeczy rękę.

 • Czytaj także:
 • Piotr Masłowski: Gospodarka centralnie planowanaPiotr Masłowski: A kukuPiotr Masłowski: Kopalnia

  Informujemy, że:

  1. Administratorem danych wskazanych w zgodzie na przetwarzanie danych osobowych wyrażonej powyżej jest Fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy (dalej „Wydawnictwo”) z siedzibą i adresem w Rybniku przy ul. Wyzwolenia 10, adres e-mail: redakcja@nowiny.rybnik.pl
  2. Celem zbierania danych jest umożliwienie zalogowania się do gazety internetowej oraz korzystanie z jej funkcji i przeznaczenia.
  3. Podstawą prawną przetwarzania stanowi zgoda osoby, której dane dotyczą na przetwarzanie swoich danych osobowych w jednym lub większej liczbie określonych celów. Przetwarzanie jest niezbędne do wykonania umowy, której stroną jest osoba, której dane dotyczą, lub do podjęcia działań na żądanie osoby, której dane dotyczą, przed zawarciem umowy.
  4. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym podmiotom.
  5. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres potrzebny do realizacji celu przetwarzania.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania.
  7. Pani/Pana dane będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie odbywało się na zasadach najlepszego wyboru produktu lub usługi, odpowiadającego Pani/Pana preferencjom.